Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Spełnij obowiązek regulacyjny wdrażając e-Usługi

Informatyzacja w sektorze zdrowia zauważalnie przyspieszyła od 2018 roku. Większość wdrożeń w obszarze e-Zdrowia jest dziś zakończona, a pozostałe są już w fazie zaawansowanych pilotaży. Sam proces cyfryzacji dotyczy wszystkich grup interesariuszy, od zarządzających placówkami medycznymi po personel medyczny. Ma to wpływ także na pacjentów. Jak podaje ostatni raport Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, 90% ankietowanych chce umawiać wizytę w jednostce przez Internet, a 83% oczekuje odbioru badań online. O tym, w jaki sposób systemy takie jak mMedica ułatwiają pracę placówek medycznych oraz lekarzy, a także o dalszych planach regulatora na rozwój e-Usług mówi Wojciech Kulbiński, Menedżer ds. Sprzedaży, Asseco Poland.

Aktualnie każdy lekarz może wystawiać e-Recepty, jednak już od 1 stycznia 2020 r. ta forma dokumentu stanie się obowiązkowa. Jak podaje Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia tylko w październiku wystawiono ich już ponad 12 mln. To wspólne osiągnięcie lekarzy i farmaceutów. Wśród planów regulatora jest jeszcze m.in. wprowadzenia rozwiązania informatycznego, które pozwoli na określenie poziomu refundacji na e-Recepcie, co zaoszczędzi czas lekarza na sprawdzanie tej informacji. Taką zmianę właśnie przewiduje podpisana 9 sierpnia 2019 r. ustawa, dotycząca wdrażania rozwiązań w obszarze e-zdrowia.

Kolejnym krokiem do pełnej informatyzacji jest wprowadzenie e-Skierowań, na co placówki medyczne powinny być gotowe do początku 2021 r. Pilotaż e-Skierowania zakończył się we wrześniu 2019 r. Do listopada 2019 r. wystawiono już ponad 7 tys. tych dokumentów. Asseco aktywnie uczestniczy w tym procesie, tak aby jednostki służby zdrowia, także te mniejsze mogły się sprawnie przygotować.

Ważnym elementem cyfryzacji sektora zdrowia będzie także dostosowanie dokumentacji medycznej do nowych wymogów prawnych. Ministerstwo Zdrowia chce zmienić zasady jej prowadzenia, tak aby jej elektroniczna forma była wiodącą. Zmiany mają zacząć obowiązywać od 30 czerwca 2020 r. Warto przy tej okazji powiedzieć także o tym, że będzie mogła być ona podpisywana przy wykorzystaniu wewnętrznych mechanizmów systemu teleinformatycznego (czyli poprzez podanie loginu i hasła) tylko do 31 grudnia 2020 r. Po tym terminie kluczowe stanie się posiadanie m.in. kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub na przykład zaawansowanego podpisu z wykorzystaniem dowodu osobistego z warstwą elektroniczną.

Zyskaj na czasie z mMedica

Jak widać zmiany planowane przez regulatora w celu pełnej cyfryzacji sektora zdrowia są nieuniknione. Wymagają w głównej mierze posiadania niezbędnych rozwiązań technologicznych, które pomogą w sposób łatwy i przejrzysty dostosować się do nich. System, który oferuje Asseco – mMedica jest już w pełni gotowy na to, żeby spełnić warunki dotychczasowych zapisów legislacyjnych.

mMedica to nowoczesne oprogramowanie dla przychodni oraz indywidualnych praktyk lekarskich, służące m.in. do prowadzenia i udostępniania Elektronicznej Dokumentacji Medycznej, rozliczeń z płatnikami oraz pełnej komunikacji z Narodowym Funduszem Zdrowia i raportowania do Funduszu. Co ważne przyspiesza obsługę pacjenta zarówno na etapie rejestracji, która może odbywać się online, jak i podczas wizyty. Ponadto jest to narzędzie łatwe w użytkowaniu, nie wymaga skomplikowanych szkoleń, aby z niego korzystać. Jest rozwiązaniem tzw. pudełkowym, jednak dopuszcza bezpłatną aktualizację w ramach posiadanej licencji. Można je także dostosować według swoich potrzeb, co gwarantuje elastyczność konstrukcji tej aplikacji.

System Asseco jest stosunkowo tanim rozwiązaniem. Można je kupić bezpośrednio lub poprzez autoryzowanego partnera. W tej chwili mamy ich ponad 250 w całej Polsce. Pomagają oni lekarzom nie tylko w pozyskaniu licencji, ale także instalacji oraz usługach serwisowych. Asseco przykłada także dużą wagę do utrzymywania wysokich kompetencji swoich partnerów. Biorą oni udział w specjalistycznych szkoleniach, co przekłada się na oferowanie usług wysokiej jakości. Raz w roku prowadzone są także m.in. testy certyfikacyjne.
Obowiązek wprowadzenia e-Usług, takich jak e-Recepta, e-Skierowania oraz e-Dokumentacja Medyczna obejmuje wszystkie placówki, dlatego tak istotne z ich punktu widzenia jest zapewnienie sobie wygodnego narzędzia do obsługi pacjentów. Asseco jest liderem w zakresie rozwiązań dla sektora zdrowia, w tym tych dla e-Zdrowia. Co roku zajmujemy 1. miejsce wśród dostawców IT dla branży medycznej wg. rankingu Computerworld. Nasze systemy działają w ponad 450 szpitalach w Polsce, jednostki Narodowego Funduszu Zdrowia, centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Jeśli chodzi o przychodnie i gabinety lekarskie to obecnie jest ponad 28 tys. użytkowników systemu mMedica.

Strona mMedica: mmedica.asseco.pl

Zobacz także