Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne zwycięzcą w konkursie Best in Cloud – Asseco współtworzyło nagrodzony projekt

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) zajęły pierwsze miejsce w kategorii „Najlepsze wdrożenie usługi chmurowej w ostatnich 12 miesiącach” w konkursie Best in Cloud, organizowanym przez magazyn „Computerworld”. Zostały nagrodzone za wykorzystanie zasobów chmury Amazon Web Services (AWS) do udostępnienia Narzędzia Migracji Danych inicjalnych do Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii (CSIRE). Z rozwiązania skorzysta około 300 sprzedawców i dystrybutorów energii elektrycznej. Asseco przygotowało i uruchomiło dla PSE to narzędzie.

Budowa systemu CSIRE wymaga migracji danych od ok. 300 uczestników rynku energii elektrycznej. Jest to bezprecedensowy projekt w polskiej energetyce. Wyzwaniem jest zarówno ilość przekazywanych do systemu danych, jak i konieczność ujednolicenia sposobu ich zbierania i przetwarzania przez wiele podmiotów działających na polskim rynku. Docelowo CSIRE będzie bowiem gromadzić informacje z ponad 19 mln punktów pomiaru energii elektrycznej. Obecnie znajdują się one w systemach sprzedawców i dystrybutorów energii elektrycznej.

Asseco w ramach budowy Narzędzia Migracji Danych stworzyło specjalistyczne oprogramowanie, wykorzystując do tego chmurę Amazon Web Services (AWS). Wdrożono technologie, które zapewniają bardzo wysoką wydajność przetwarzania (co jest kluczowe przy tak dużym projekcie) oraz skalowalność i elastyczność rozwiązania. Umożliwia to sprawną obsługę dużych ilości danych oraz oszczędność zasobów w okresach, gdy potrzeby są mniejsze. Narzędzie jest zgodne z obowiązującymi regulacjami dotyczącymi ochrony danych (RODO). Dzięki zastosowaniu architektury zgodnie z zasadą minimalnych uprawnień zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa.

Konkurs Best in Cloud promuje m.in. najefektywniejsze sposoby implementacji rozwiązań chmurowych. W kategorii „Najlepsze wdrożenie usługi chmurowej w ostatnich 12 miesiącach” wyróżniane są firmy i instytucje publiczne, które efektywnie sięgają po technologie cloud. O wyniku decyduje wpływ na funkcje organizacji, wymierny efekt ekonomiczny oraz wpływ na rozwiązanie istotnych problemów organizacji.

Zobacz także