Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Opole inteligentnym miastem

Urząd Miasta w Opolu kontynuuje program budowy Optycznej Sieci Teleinformatycznej Opola. To superszybka sieć miejska, z której skorzystają instytucje publiczne działające w obrębie miasta. Asseco Poland dostarczy niezbędne oprogramowanie, sprzęt i usługi.

W 2015 roku instytucje publiczne znajdujące się w Opolu zostaną podłączone do superszybkiej sieci światłowodowej – Optycznej Sieci Teleinformatycznej Opola (OSTO). Skorzysta z niej ponad 30 szkół, Uniwersytet Opolski i Politechnika Opolska, a także kilkadziesiąt innych instytucji. Warto podkreślić, że chociaż OSTO jest finansowana z budżetu ratusza, to będzie służyła nie tylko miejskim, ale także wojewódzkim instytucjom. Wszystko to ma zwiększyć komfort życia mieszkańców.

OSTO to bardzo wydajna sieć światłowodowa (tzw. sieć generacji NGN/NGA – ang. next generation network/acces), w której węzły rdzeniowe połączone są łączami o przepustowości 10Gbps, a węzły dostępowe łączami o przepustowości 1Gbps. Jest to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań tego typu w Polsce.

W pierwszej kolejności zmianę odczują instytucje publiczne. Jednostki samorządowe zostaną włączone do miejskiego systemu obiegu dokumentów. OSTO pozwoli na bardzo szybką wymianę danych. Przykładowo, plik o rozmiarze 800 Mb będzie można przesłać w zaledwie kilka sekund, z prędkością 10000 razy większą niż w przypadku Internetu o prędkości 2Mb/s. Po rozbudowie serwerowni będziemy mogli uruchomić centralne repozytorium kopii bezpieczeństwa (backup). Z OSTO na pewno skorzystają opolskie szkoły, które w większości nie mają szybkich łączy – powiedział Jarosław Starszak, Naczelnik Wydziału Informatyki w Urzędzie Miasta Opola.

OSTO będzie podłączona do superszybkiej ogólnopolskiej sieci Pionier, która stanowi bazę dla badań naukowych i prac rozwojowych w m.in. obszarze informatyki oraz telekomunikacji, a także usług dla społeczeństwa informacyjnego. Uniwersytet Opolski jest jednym z 21 połączonych siecią Pionier ośrodków.

W ramach OSTO będzie można tworzyć tematycznie wydzielone podsieci np. dla Centrum Zarządzania Kryzysowego, placówek oświatowych, bibliotek czy szpitali. Pozwoli to tym grupom użytkowników korzystać ze wspólnych baz danych i aplikacji. Będą mogły też wymieniać pliki czy współpracować online na wizji. Wszystko to posłuży do wprowadzania bezpiecznych, scentralizowanych, a jednocześnie tańszych i wydajniejszych rozwiązań.

Podejście prezentowane przez opolski samorząd jest na miarę XXI wieku. Nowoczesna infrastruktura to fundament dla wprowadzania najbardziej nowatorskich rozwiązań, które służą lokalnej społeczności. Cieszymy się, że w Polsce jest coraz więcej ośrodków, które potrafią to dostrzec. Współpracujemy w zakresie budowy sieci szerokopasmowych z wieloma samorządami. Są wśród nich duże ośrodki miejskie, jak Radom, Elbląg, czy Ostrowiec Świętokrzyski, ale także wiejskie i miejskie gminy, które widzą w nowoczesnej infrastrukturze klucz do rozwoju – powiedział Andrzej Dopierała, Wiceprezes Zarządu Asseco Poland.

W dłuższej perspektywie nowa infrastruktura sieciowa ma szansę znacząco przyczynić się do podniesienia komfortu życia mieszkańców Opola. Mobilne aplikacje ułatwią znalezienie miejsca parkingowego. Inteligentne sterowanie ruchem ulicznym zwiększy poziom bezpieczeństwa. Możliwe będzie centralne sterowanie sygnalizacją świetlną, przewidywanie czasu przejazdu z uwzględnieniem rzeczywistego natężenia ruchu. Będzie to dotyczyło także komunikacji miejskiej.

Bezpieczniej będzie także dzięki lepszej koordynacji miejskich służb bezpieczeństwa – na szkielecie OSTO może powstać sieć specjalnie wydzielona dla Centrum Zarządzania Kryzysowego. Możliwe będzie błyskawiczne przesyłanie wyników badań i konsultacje medyczne na odległość, włącznie ze zdalnym udziałem w operacji. Pozwoli na to transfer informacji z sal operacyjnych, a także konsultowanie szczególnie trudnych przypadków przez specjalistów z innych miast.

Zakończenie projektu nastąpi w październiku 2014 r.

 

Film promujący to przedsięwzięcie TUTAJ

Zobacz także