Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Nowe kierunki działania Asseco Data Systems

Asseco Data Systems zmienia swoją strategię biznesową dla obszaru infrastruktury. Spółka będzie rozwijać nowe obszary – związane z chmurą oraz z digitalizacją, nie angażując się w rozwój klasycznych projektów integratorskich. Mocno stawia też na ofertę dla samorządów. Wywiadu dla dziennika „Puls Biznesu” udzielił na ten temat Prezes Zarządu ADS Andrzej Dopierała, który przewiduje, że zmiany pozytywnie wpłyną na rentowność firmy.

Asseco Data Systems, spółka z Grupy Asseco funkcjonująca na rynku od 2016 r. jest jedną z największych polskich firm IT. Zatrudnia ponad 800 pracowników. W 2017 r. osiągnęła 360 mln zł. przychodów i 12 mln zysku. Jednym z kluczowych obszarów jej działalności była do tej pory integracja systemów IT, jednak ze względu na zmiany otoczenia rynkowego, firma zdecydowała się zmienić strategię realizowaną w ramach obszaru infrastruktury zmieniając nacisk z tzw infrastruktury sprzętowej na rzecz bardziej zaawansowanych technologicznie projektów.

Marże na sprzęcie i usługach z nim związanych są bardzo niskie, a jednocześnie trzeba angażować duży kapitał obrotowy. Zastanawialiśmy się nad tym ponad pół roku i doszliśmy do wniosku, że nie będziemy rozwijać naszej aktywności w tzw. klasycznym biznesie integratorskim na rynku polskim. Jest to opłacalne dla dystrybutorów sprzętu czy mniejszych firm, my natomiast chcemy się skupić na obszarach z większą wartością dodaną.

powiedział Andrzej Dopierała, Prezes Zarządu ADS.

Niezależnie od tych zmian, Asseco Data Systems będzie kontynuowało obsługę dotychczasowych klientów w sektorze banków spółdzielczych oraz realizował obowiązujące umowy serwisowe. Spółka będzie też zainteresowana dużymi projektami na rynkach wschodzących , takich jak Afryka. W Polsce zamówienia sprzętowe będą realizowane spółkę tylko, jeśli będą uzupełnieniem do software’u jako głównego komponentu, np. w dużych projektach technologicznych z dziedziny smart cities (systemy ITS, informacji pasażerskiej, karty miejskie, systemy opłat). ADS będzie też rozwijał inne projekty dla samorządu:

Pierwszy obszar to klasyczne systemy dla urzędów do zarządzania miastem, jego jednostkami, finansami etc. Drugi wiąże się z tym, że samorządy oprócz systemów od podatków, czy finansów potrzebują również rozwiązań związanych z usługami dla mieszkańców, które ułatwią m.in. kontakt z miastem, załatwianie spraw urzędowych.

Nowym obszarem rozwijanym w obszarze infrastruktury będzie w Asseco Data Systems integracja chmurowa, w czym pomocne będą doświadczenia specjalizującej się w tym obszarze izraelskiej spółki z Grupy Asseco.

Nasz kraj powoli, ale coraz szybciej zmierza do tzw. chmury obliczeniowej. Mamy duże kompetencje związane z projektowaniem i architekturą infrastruktury chmurowej i chcemy być dla naszych klientów partnerem w podróży do technologii cloud.

Kolejny obszar, który będzie nadal mocno rozwijany w ADS, to digitalizacja, mocno oparta na produktach i kompetencji Centrum Certyfikacji „Certum”, które jest pierwszym i największym tego typu ośrodkiem w Polsce. ADS będzie rozwijał ofertę związaną ze wdrażaniem w organizacjach strategii „paperless”, zwłaszcza w sektorze finansowym, leasingowym, finansowym i ubezpieczeniowym .

Coraz więcej rzeczy dzieje się w cyberprzestrzeni, co wynika zarówno z potrzeb biznesowych, jak i przepisów prawa. Pojawia się kwestia uwierzytelniania i zabezpieczania transakcji, procesów, korespondencji. Zastosowań podpisu elektronicznego i innych usług zaufania przybywa m.in. z powodu wchodzących w życie przepisów – dzięki nim mamy na przykład najlepszy rok pod względem sprzedaży podpisu elektronicznego. – powiedział Andrzej Dopierała.

Artykuł pt „Asseco porzuca sprzęt”, ukazał się w „Pulsie Biznesu” w dn.15.10.2018 r.

 

 

Zobacz także