Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Nowe szanse dla branży IT

Jak przeprowadzić udaną transformację cyfrową w zupełnie nowych warunkach biznesowych? Jak technologia może wspierać biznes w rzeczywistości postpandemicznej? Odpowiedzi, m.in. na te pytania mogli poznać uczestnicy e-konferencji „Recovery, Adaptation Technology”, która odbyła się 27 maja br. Organizatorem wydarzenia było MITSloan Management Review Polska oraz ICAN Institute. W debacie poświęconej rozwojowi branży IT w obliczu zmian wywołanych COVID-19 wziął udział Rafał Kozłowski, Wiceprezes Zarządu Asseco Poland i Dyrektor ds. Finansów Grupy Asseco.

Polskie firmy potrzebują rozwiązań, które umocnią ich pozycję w kryzysowych warunkach. Według najnowszych badań aż 50% kadry zarządzającej szuka technologii, która poprawi efektywność biznesową ich przedsiębiorstw.

Firmy uświadomiły sobie, jak dużo rzeczy jest niezautomatyzowanych, jak dużo prostych zadań, które można przenieść w sferę technologii zależy jeszcze bezpośrednio od ludzi. Mówimy tutaj o systemach obiegu dokumentów, o automatyzacji wybranych procesów biznesowych – powiedział Rafał Kozłowski.

Uczestnicy debaty „Rozwój branży IT w obliczu zmian makroekonomicznych wywołanych COVID-19” zgodnie stwierdzili, że pandemia koronawirusa wzmocni sektor IT. Obszarami, które mogą najwięcej zyskać są, m.in. cyberbezpieczeństwo, zdalne i zbliżeniowe płatności, e-commerce oraz usługi streamingowe. Beneficjentami będą również producenci gier komputerowych.

Większość z nas przeszła na pracę zdalną, bardzo dużo firm korzysta ze środków zdalnego dostępu do systemów, ale te systemy nie są zabezpieczone na takim poziomie jak przed pandemią. Przedsiębiorstwa nie zdążyły ich pozabezpieczać i to jest teraz bardzo duży problem – powiedział Rafał Kozłowski. W Grupie Asseco mamy firmy, które zajmują się cyberbezpieczeństwem, w związku z czym uważnie obserwujemy rynek i widzimy znaczne zwiększenie liczby incydentów związanych z cyberatakami – dodał.

W trakcie spotkania przeanalizowano także szanse i zagrożenia przed jakimi branża IT stanie w nadchodzących miesiącach.

Tych szans jest bardzo dużo. Trzeba po prostu słuchać klientów i skupiać się na tym, czego oni potrzebują. Są to przede wszystkim narzędzia, które wspomagają zdalną pracę, jak również kanały sprzedaży online. To są obszary, które pociągną naszą branżę do przodu ­– powiedział ekspert Asseco. Oczywiście musimy liczyć się z zagrożeniem, jakim jest płynność finansowa naszych klientów, jednak uważam, że zadań dla nas i potencjału na rynku jest bardzo dużo – podsumował.

Zobacz także