Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Biznes dziś i jutro – perspektywa prezesów

Technologia, zielona transformacja, cyberbezpieczeństwo i walka o talenty to wyzwania, jakie czekają przedsiębiorców w nadchodzących latach. Będą oni musieli zmierzyć się też z konsekwencjami wysokiego poziomu inflacji oraz niepewnością makroekonomiczną. O perspektywach, potrzebie zmian oraz o tym, jak je wprowadzić rozmawiali eksperci polskich i globalnych organizacji podczas debaty „Biznes dziś i jutro: perspektywa prezesów” zorganizowanej przez redakcję Pulsu Biznesu.

Niewątpliwie okres jest turbulentny. Zmieniają się ceny, które mają wpływ na naszych klientów. Jesteśmy czujni, ale pozytywnie patrzymy na to, co nas czeka w tym i następnym roku – stwierdził Rafał Kozłowski, prezes Asseco Enterprise Solutions, podsumowując sytuację Asseco.

Ekspert firmy wskazał, że przedsiębiorcom w stawianiu czoła bieżącym wyzwaniom może pomóc wspieranie innowacji, jak również działania funduszy unijnych, które dają możliwości oraz odwagę małym i średnim firmom do ich wprowadzania. Potrzebna jest bowiem transformacja modelu funkcjonowania, a nie tylko proste podnoszenie cen, którego następstwem może być zmieniejszenie popytu.

Rynek pracy

Dużym wyzwaniem dla biznesu jest wciąż rynek pracy. Wiele firm w celu zapewnienia płynności działania stawia na digitalizację i automatyzację. To z kolei budzi obawy pracowników.

Ludzie obawiają się, że automatyzacja i cyfryzacja to dla nich zagrożenie. Tu nie chodzi jednak o zmniejszenie liczby stanowisk pracy, lecz o przesunięcie pracowników tam, gdzie ich potencjał zostanie lepiej wykorzystany – powiedział Rafał Kozłowski.

Z kolei przedsiębiorstwa muszą mierzyć się z koniecznością spełniania wymagań wysoko wykwalifikowanej kadry, od której w większości przypadków zależy ich funkcjonowanie. Można jednak zauważyć zmiany w oczekiwaniach tych pracowników, co organizacje powinny mieć na względzie.

Specjaliści chcą mieć poczucie współtworzenia firmy i jej rozwoju. Obecnie często się zdarza, że ekonomiczne aspekty są mniej istotne dla pracownika niż możliwość nauki – podsumował prezes Asseco Enterprise Solutions.

Zobacz także