Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Miejska mobilność potrzebuje inteligentnych systemów

Pandemia koronawirusa miała duży wpływ na transport publiczny w polskich miastach. Nie przyczyniła się może do znaczących odkryć w obszarze technologii Smart City, gdyż większość z nich istniała już przed jej wybuchem, stała się jednak motorem do ich pilnego wdrożenia, w szczególności tam gdzie zapewniła bezpieczną i sprawną obsługę mieszkańców oraz pasażerów. M.in. o tych rozwiązaniach rozmawiali uczestnicy Smart City Expo Poland, w tym Robert Kobylański, Wiceprezes Zarządu oraz Piotr Strzelec, Dyrektor Działu Sprzedaży w Asseco Data Systems.

Ograniczenia i potrzeby związane z COVID-19 potwierdziły słuszność kluczowych założeń w zakresie funkcjonalności i architektury inteligentnych systemów wspomagających transport publiczny.

Systemy te powinny być kontocentryczne, dostępne online z możliwością równoczesnego stosowania różnych nośników identyfikacji, takich jak karta miejska, karta płatnicza, aplikacje mobilne, NFC czy kody QR – powiedział Robert Kobylański. Ponadto nadal kluczowa jest możliwość obsługi pasażerów za pośrednictwem kanałów zdalnych np. za pomocą portalu lub aplikacji mobilnych oraz otwartość tych systemów na przyszłe integracje – dodał.

Skutki pandemii wpłynęły nie tylko na transport publiczny, ale również ruch samochodów w miastach. Mieszkańcy, chcąc uniknąć podróżowania z innymi pasażerami, często decydują się na przejazdy własnymi autami, co w konsekwencji prowadzi do niższej rotacji pojazdów w strefach miejskich i wydłuża czas poszukiwania wolnego miejsca parkingowego. Aplikacje obsługujące strefy płatnego parkowania redukują ten problem i podnoszą komfort korzystania z tej opcji komunikacji.

Metropolis.ISPP, czyli Inteligentny System dla Stref Płatnego Parkowania opracowany przez Asseco umożliwia wyszukiwanie wolnego miejsca, jednocześnie zapewniając szybki dostęp do informacji o kosztach i godzinach funkcjonowania strefy. Płatność za postój jest realizowana zdalnie za pomocą aplikacji mobilnej – powiedział Piotr Strzelec. System może działać w oparciu o istniejącą infrastrukturę do monitoringu, co znaczne obniża koszty inwestycji ponoszonej przez samorząd. Ponadto ułatwia windykację należności, dzięki dostępowi do wieloaspektowego materiału dowodowego w postaci nagrań wideo – dodał.

Smart City Expo Poland to wydarzenie, podczas którego prezentowane są nowoczesne technologie, produkty i usługi służące do stworzenia lepiej zarządzanego, bardziej ekologicznego i przyjaznego mieszkańcom miasta. Asseco było jednym ze sponsorów tego wydarzenia.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Zobacz także