Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Platforma mobilności, czyli jak podróżuje się w nowoczesnym mieście

Przyjazny dla pasażerów, bezpieczny i zintegrowany – taki m.in. powinien być transport publiczny w nowoczesnym mieście. Jak osiągnąć te cele? Jakie rozwiązania technologiczne mogą w tym pomóc? M.in. na te pytania odpowiedzieli eksperci podczas konferencji „Mix & Move Przesiadaj się i jedź”, która odbyła się 20 września br. w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności. Organizatorem wydarzenia było Asseco Data Systems oraz Miasto Rzeszów.

Planuję – wsiadam – jadę – jestem automatycznie rozliczany. Tak z perspektywy pasażera powinien funkcjonować transport publiczny. Jak jednak zapewnić taki model podróżowania, biorąc pod uwagę różnorodność środków transportu, taryf i opłat oraz przysługujących ulg? Rozwiązaniem jest platforma integracyjna, która wykorzystuje istniejące już rozwiązania techniczne oraz uwzględnia strukturę organizacyjną i prawną danego miasta, aglomeracji czy jeszcze szerzej – regionu.

Jak to działa?

Platforma Zintegrowanych Usług Mobilności umożliwia multimodalne planowanie podróży z uwzględnieniem komunikacji kolejowej, lokalnej, systemu rowerów miejskich, transportu międzygminnego, car-sharing, wypożyczania skuterów, hulajnóg, a także systemu parkowania Park&Ride oraz Bike&Ride. Pasażer dokonuje płatności za przejazd w sposób jednolity bez względu na organizatora, przewoźnika czy wybrany środek transportu. Na koniec dnia system optymalizuje opłaty, dobierając najlepszą taryfę ze wszystkich dostępnych.

Korzyści dla organizatora transportu

Platforma integruje istniejące systemy transportowe i sprzedaży biletów organizatorów oraz operatorów publicznego transportu zbiorowego. Dzięki temu rozwiązanie może dokonać rozliczeń usług transportowych pasażera z podziałem na faktycznie wykonane przejazdy z uwzględnieniem posiadanych ulg i zniżek. System bilingowy przetworzy płatności i udostępni komplet danych raportowych.

Pomorze i Śląsk wybrały Metropolis

Asseco, będące liderem cyfryzacji w Polsce, aktywnie działa w obszarze rozwoju Smart City. Firma opracowała platformę Metropolis, która wspiera miasta m.in. w podnoszeniu komfortu życia mieszkańców oraz realizacji zrównoważonego rozwoju. Metropolis może być wykorzystywana jako platforma zintegrowanych usług mobilności i właśnie z tej funkcjonalności będzie korzystać Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia w ramach modernizacji Systemu Śląskiej Kary Publicznej (ŚKUP) oraz województwo pomorskie w ramach realizowanego projektu FALA.

W Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropoli zorganizowany transport publiczny obejmuje 56 gmin i miast. Wdrażane przez nas rozwiązanie jest zintegrowane z Kolejami Śląskimi i obsługuje Przewozy Metropolitalne, docelowo do systemu włączony zostanie Rower Metropolitalny i Kolej Metropolitalna. Dla 1,5 mln pasażerów udostępniona został dynamiczna taryfa strefowa i odległościową – podsumował Paweł Barnaś, Dyrektor Pionu Smart City, Asseco Data Systems, który był jednym z prelegentów podczas konferencji „Mix & Move Przesiadaj się i jedź”.

Wydarzenie to odbyło się podczas Europejskiego Tygodnia Mobilności zainicjowanego przez Komisję Europejską. Tegorocznym tematem przewodnim kampanii były „Lepsze połączenia”. Jej celem było promowanie wiedzy oraz rozwiązań, które mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój komunikacji.

Więcej informacji o Smart City na: https://www.assecods.pl/oferta/smart-city/

Zobacz także