Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Każdy ma coś do powiedzenia

Dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego im. dr Marii Trzcińskiej Fajfrowskiej w Katowicach – Giszowcu mogą w końcu powiedzieć co myślą i czują. Wszystko za sprawą tabletów wyposażonych w specjalną aplikację MÓWik, która służy za protezę mowy. Zakup tego sprzętu był możliwy dzięki wsparciu Asseco w ramach akcji „Pomagamy”.

 

Asseco przeznaczyło ponad 10 tys. zł na zakup 3 urządzeń, z których korzysta na przemian ok. 40 dzieci. Są one wyposażone w program z syntezą mowy  w języku polskim, który umożliwia porozumiewanie się osobom niemówiącym. Zakupione do nich zostały także dodatkowe akcesoria.

 

Osoba, która nie może mówić, zawsze funkcjonuje poniżej swoich możliwości intelektualnych, emocjonalnych i społecznych – powiedział Jakub Gradoń, Kierownik Projektu w Pionie Telekomunikacji i Mediów, Asseco Poland, koordynator akcji. Jest traktowana jak ktoś, kto nie tylko nie mówi, ale też nie rozumie, nie ma potrzeby komentowania, rozmawiania, zadawania pytań, nie ma własnego zdania. Taka sytuacja prowadzi do frustracji, zamknięcia się w sobie, niechęci do nauki, terapii, kontaktów z innymi – dodał.

 

Dzieci dotychczas nie używały tego typu sprzętu, więc korzystanie z niego sprawia im wielką radość i pozwala nawiązać werbalny kontakt z otoczeniem. Ze względu na wysoki koszt urządzeń ośrodek nie jest w stanie ich samodzielnie zakupić, ale widząc, jak pozytywnie podopieczni reagują na pracę z nimi, chce starać się o dalszą pomoc.

 

Ośrodek jest pierwszą na Śląsku i w Polsce placówką Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym dla upośledzonych i porażonych dzieci, młodzieży oraz dorosłych, często dotkniętych innymi kalectwami, jak również schorzeniami. Jest placówką nieodpłatną, zapewniającą wielospecjalistyczną opiekę osobom najciężej poszkodowanym przez los oraz ich rodzinom.

 

20150129_141439

 

Fot.: Ośrodek im. dr Marii Trzcińskiej Fajfrowskiej

Zobacz także