Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Asseco przygotowało banki do nowych regulacji

12 banków komercyjnych, ponad 100 banków spółdzielczych – to liczba instytucji, jakie Asseco sprawnie dostosowało do zmian prawnych, wynikających z wprowadzenia przez Narodowy Bank Polski (NBP) nowego pakietu sprawozdawczości obowiązkowej – FINPL. Jest on zgodny z obowiązującym obecnie standardem IFRS9.

Projekt realizowany był w dwóch etapach. W pierwszej kolejności Asseco przygotowało nowe standardy raportów dla Asseco Reporting Platform, zgodnych z wymogami NBP. Kolejnym krokiem było uruchomienie licznych projektów wdrożeniowych w poszczególnych bankach. Dostosowanie sprawozdawczości finansowej do nowych wymogów rozpoczęło się we wrześniu 2017 roku, a już w lutym 2018 roku 12 banków komercyjnych i ponad 100 banków spółdzielczych dysponowało rozwiązaniem zgodnym z wymogami FINPL.

Był to wymagający projekt. Wiedzieliśmy, że musimy działać sprawnie aby dostosować Asseco Reporting Platform do nowych przepisów. Każdy etap projektu konsultowaliśmy zarówno z regulatorem, jak i bankami, które na bieżąco mogły zgłaszać swoje sugestie i uwagi. Połączenie naszego doświadczenia analitycznego w sprawozdawczości z doświadczeniami instytucji, z którymi współpracowaliśmy, pozwoliło na sprawną implementację zmian — powiedział Krzysztof Garbacz, Starszy Analityk w Dziale Rozwiązań Regulacyjnych i Ryzyka, Asseco Poland.

Dostosowanie Asseco Reporting Platform do nowego pakietu sprawozdawczości obowiązkowej FINPL wymagało ciągłej reakcji na dynamicznie zmieniające się środowiska regulacyjne. Tylko w okresie o 1 stycznia do 21 lutego b.r. miało miejsce 16 publikacji zmian w NBP. Każda z nich wiązała się aktualizacją rozwiązania i jej dystrybucją do klienta. Ostatnia, jaką opublikował NBP ukazała się 21 lutego b.r. — czyli w pierwszym dniu sprawozdawczym.

***

Asseco Reporting Platform to kompleksowy zestaw zintegrowanych ze sobą rozwiązań będących biznesowym oraz technologicznym wsparciem całego procesu sprawozdawczego. System umożliwia efektywne i wydajne przygotowanie sprawozdań spółek giełdowych, raportów obowiązkowych instytucji finansowych, a także analiz dla celów zarządczych. Został wzbogacone o specjalistyczne funkcje analityczne i kontrolne. Posiada bardzo wydajny silnik wyliczenia sprawozdań, który może sprostać zastosowaniom klasy enterprise. Zapewnia bardzo wygodny model wdrożenia, dzięki czemu w minimalnym stopniu angażuje służby IT instytucji sprawozdającej.

Więcej informacji o Asseco Reporting Platform: http://reporting-platform.asseco.com

Zobacz także