Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Asseco podbija kosmos

Asseco wykona trzeci już projekt w ramach współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Po jego zakończeniu agencja uzyska zdalny dostęp do symulatorów statków kosmicznych z poziomu przeglądarki internetowej. Projekt będzie realizowany w ramach programu motywacyjnego dla polskich przedsiębiorstw i instytucji naukowych, mającego na celu umożliwienie pozyskania i rozbudowy kompetencji w sektorze kosmicznym. Do tej pory ESA rozpisała dwa konkursy w ramach programu. W każdym z nich Asseco pozyskało kontrakty, dzięki którym zyskuje doświadczenie w realizacji projektów na potrzeby sektora kosmicznego.

 

Asseco Poland dokona migracji symulatorów statków kosmicznych używanych przez ESA do nowej platformy opartej na technologii RAP (Remote Application Platform). Dzięki wykorzystaniu tego rozwiązania możliwy będzie dostęp do symulatorów przy wykorzystaniu przeglądarki internetowej. W ramach projektu przeanalizowane będą także możliwości i wydajność platformy oraz zostaną zidentyfikowane potencjalne problemy związane ze zdalnym dostępem do systemu. Wykonana zostanie również analiza dotycząca wizualizacji 3D modeli symulacyjnych, a wybrane rozwiązania z tego obszaru zostaną zaimplementowane w systemie. Zakończenie projektu planowane jest na grudzień 2015 roku.

 

Dostęp do symulacji statków kosmicznych umożliwi sprawdzenie działania satelitów przed ich wyniesieniem na orbitę i dzięki temu uniknięcie ewentualnych błędów, które w konsekwencji mogłyby oznaczać ich utratę. Ponadto możliwość korzystania z symulatora z poziomu przeglądarki internetowej w przyszłości pozwoli Agencji na oferowanie dostępu do symulacji jako usługi realizowanej „w chmurze”.

 

Współpraca z ESA jest dla nas ogromną szansą na tworzenie innowacyjnych rozwiązań skierowanych do sektora kosmicznego – powiedział Paweł Seliga, Kierownik Obszaru Projektowego, Pion Administracji Publicznej. Budujemy pionierskie kompetencje i wykonując kolejne projekty, zdobywamy cenne doświadczenie, które chcemy wykorzystać na tym intensywnie rozwijającym się rynku – dodał.

 

Polska została członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej w 2012 roku. Otworzyło to polskim przedsiębiorstwom drogę do współpracy przy europejskich programach kosmicznych i badawczych. Z danych ESA wynika, że rynek związany z cywilnym użyciem rozwiązań stosowanych w kosmosie jest wart 240 bln EUR.

 

***

Opinia wyrażona w niniejszym dokumencie nie może być w żaden sposób uznawana za oficjalne stanowisko Europejskiej Agencji Kosmicznej

esa

Zobacz także