Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Asseco rozwija technologie kosmiczne dla ESA

Asseco Poland podpisało z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) umowę na budowę nowych narzędzi informatycznych, wspierających pracę europejskiego systemu satelitarnego, który wspomaga systemy GPS i GLONASS. Realizacja dwóch projektów o wartości prawie 1,8 mln złotych trwać będzie dwanaście miesięcy.

 

Asseco Poland będzie odpowiedzialne za realizację dwóch projektów dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. W ramach pierwszego opracowane zostaną nowe narzędzia wykorzystywane w systemie EGNOS (ang. European Geostationary Navigation Overlay Service). Ich zadaniem jest między innymi analiza danych potrzebna do poprawnego wyliczania niezbędnych poprawek dla systemów nawigacji satelitarnej, wykorzystywanych w międzynarodowym ruchu lotniczym i transporcie morskim. Asseco Poland odpowiadać będzie także za rozszerzenie zakresu danych wykorzystywanych w systemie o dane, pochodzące z uruchomionego w drugiej połowie grudnia 2016 r. europejskiego systemu nawigacji satelitarnej – Galileo.

 

Drugi z projektów, SPEED Scenario Manager (S-SM), zakłada możliwość przeprowadzania symulacji, w ramach których zbierane są dane dotyczące pracy satelitów, takie jak ich pozycja, siła sygnału czy okresy jego zanikania. Asseco Poland odpowiada za narzędzie współpracujące z systemem EGNOS, które zarządza konkretnymi scenariuszami symulacji, a także za podniesienie wydajności całego systemu oraz zapewnienie poprawnej pracy narzędzi po zrealizowaniu projektu.

 

Statystyczny pasażer samolotu nie zastanawia się nad tym, jakie systemy informatyczne dbają o to, by bezpiecznie i szybko dotarł do celu swojej podróży. Rozwiązania tworzone przez Asseco Poland na potrzeby ESA odpowiadają za to, że jego podróż przebiega bez zakłóceń. Jednocześnie realizujemy także zadania, mające na celu zwiększenie wydajności narzędzi już wykorzystywanych przez ESA – powiedział Zdzisław Wiater, Zastępca Dyrektora Pionu Administracji Publicznej Asseco Poland S.A.

 

Europejska Agencja Kosmiczna to międzyrządowa agencja odpowiedzialna między innymi za realizację planów krajów członkowskich w zakresie badań i eksploracji kosmosu oraz zdobywanie wiedzy na temat Ziemi, a także Układu Słonecznego. W ramach swojej misji zapewnia również obywatelom Europy i reszty świata korzyści z inwestycji dokonywanych w sektorze kosmicznym. Polska oficjalnie wstąpiła do ESA w listopadzie 2012 r.

 

Wymienione projekty są kontynuacją zadań, już zrealizowanych przez Asseco na potrzeby Europejskiej Agencji Kosmicznej. Sektor kosmiczny będzie w najbliższej przyszłości jednym z najszybciej rozwijających się na świecie. Bardzo ważne jest więc, by poprzez współpracę przy tego typu projektach, zdobywać wiedzę i doświadczenie potrzebne do realizowania kolejnych, bardziej złożonych i umacniać pozycję Polski w sektorze kosmicznym – dodał Zdzisław Wiater.

 

Umowa podpisana przez Asseco Poland to kontynuacja współpracy, która rozpoczęła się w 2014 r. Na potrzeby ESA stworzony został pierwszy zestaw analizatorów danych zbieranych przez system EGNOS (dla systemów GPS oraz GLONASS) oraz aplikacja generująca wizualizacje wyników analiz. Asseco Poland dokonało także migracji symulatorów statków kosmicznych do nowej platformy opartej na technologii RAP (Remote Application Platform).

 

***

Opinia wyrażona w niniejszym dokumencie nie może być w żaden sposób uznawana za oficjalne stanowisko Europejskiej Agencji Kosmicznej

 

Zobacz także