Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Kontrakt Asseco z Europejską Agencją Kosmiczną

Asseco Poland podpisało umowę z Europejską Agencją Kosmiczną. Firma wykona specjalistyczną aplikację z dziedziny nawigacji satelitarnej. To już drugi projekt realizowany przez Asseco dla sektora kosmicznego.

 

Umowa pomiędzy Europejską Agencją Kosmiczną a firmą Asseco Poland została podpisana w ramach drugiej edycji programu Polish Industry Incentive Scheme, dedykowanego dla polskich  przedsiębiorstw i ośrodków naukowo-badawczych. Program obejmuje projekty z dziedziny informatyki, technologii lotniczych, meteorologii, nawigacji i aplikacji satelitarnych. Celem programu jest umożliwienie pozyskania kompetencji w zakresie technologii kosmicznych przez polski przemysł i transfer technologii innowacyjnych do polskich firm, aby zagwarantować im możliwość pełnoprawnego udziału w rozwoju sektora kosmicznego po 2017 roku, kiedy to przestaną obowiązywać preferencyjne warunki.

W ramach zawartej umowy Asseco stworzy specjalistyczną aplikację, której celem będzie analiza i weryfikacja działania europejskiego systemu EGNOS w oparciu o symulacje. EGNOS, czyli European Geostationary Navigation Overlay Service, zwiększa precyzję wskazań systemów nawigacji satelitarnej, jak GPS, z którego korzysta transport powietrzny, morski i lądowy. Asseco powierzono stworzenie elementu symulacji służącego do modelowania środowiska testowego systemu EGNOS.

– Współpraca z Europejską Agencją Kosmiczną daje nam możliwość dalszego rozwoju kompetencji w obszarze nawigacji satelitarnej i rozwoju oprogramowania w oparciu o ujednolicone, europejskie standardy, obowiązujące w sektorze kosmicznym oraz standardy lotnictwa cywilnego. Ponieważ analiza zjawisk geograficznych w czasie rzeczywistym rozwija się niezwykle dynamicznie wierzymy, że te doświadczenia zaowocują realizacją przez Asseco kolejnych projektów związanych z sektorem kosmicznym – podkreśla Paweł Seliga z Departamentu Organizacji Międzynarodowych i Rozwiązań dla Sektora Bezpieczeństwa w Asseco Poland.

Pierwsza aplikacja wytworzona przez Asseco dla Europejskiej Agencji Kosmicznej to analizator danych SBAS Data Analysis Tool Set, który ma za zadanie analize scenariuszy testowych , co ma pierwszorzędne znaczenie w analizie regresji systemu.

– Systemy GPS umożliwiają lokalizację z dokładnością rzędu 10 metrów. Dlatego w komunikacji drogowej, a w szczególności powietrznej są uzupełniane systemami takimi jak EGNOS. Dzięki zastosowaniu tych systemów,  dokładność lokalizacji wzrasta do 1-2 m. Optymalizacja systemu EGNOS są możliwe m.in. dzięki narzędziom, takim jak nasz SBAS Data Analysis Tool Set, który wspomaga analizę danych w tym systemie, ich interaktywną wizualizację oraz wsparcie w podejmowaniu decyzji odnośnie detekcji anomalii – wyjaśnia Paweł Seliga.

Polska została członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej w 2012 roku. Otworzyło to polskim przedsiębiorstwom drogę do współpracy przy europejskich programach kosmicznych i badawczych, a jest to sektor o dużych perspektywach rozwoju. Z danych Europejskiej Agencji Kosmicznej wynika, że rynek związany z cywilnym użyciem rozwiązań stosowanych w kosmosie jest wart 240 bln EUR.

***

 

Opinia wyrażona w niniejszym dokumencie nie może być w żaden sposób uznawana za oficjalne stanowisko Europejskiej Agencji Kosmicznej

esa

Zobacz także