Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Jak skutecznie raportować w ESEF? Asseco podaje praktyczne wskazówki po testach KNF

W październiku br. Komisja Nadzoru Finansowego przeprowadziła testy sprawozdań finansowych w nowym standardzie ESEF. Jakie są ich wyniki? Jak firmy mogą się przygotować do nowych wymagań, które będą je obowiązywały w 2021 r. Odpowiedzi m.in. na te pytania poznali uczestnicy webinaru na temat skutecznego raportowania ESEF zorganizowanego przez Asseco. Partnerem spotkania był Operator Chmury Krajowej.

Rozumiemy celowość i sens wprowadzenia jednolitego języka raportowania na terenie Unii Europejskiej. O ile jednak sama koncepcja była dla nas zrozumiała, o tyle implementacja napawała nas pewnymi obawami. Słownik tagów zaproponowanych przez ESME jest bardzo rozbudowany i mimo, że pojęcia w nim występujące są nam wszystkim znane, organizacja samego procesu tagowania wydawała się być dużym wyzwaniem, biorąc pod uwagę stopień skomplikowania słowników i wymiary, którymi należy opisać wybrane pozycje ze sprawozdań finansowych za 2020 rok. Nie do końca umieliśmy też sobie wyobrazić, jak może wyglądać nasze sprawozdanie finansowe w narzuconym przez UE formacie xHTML. Dlatego bardzo pozytywnie przyjęliśmy fakt, że nasi koledzy opracowali narzędzie, które proces tagowania sprawozdań finansowych znacząco ułatwia – powiedziała Karolina Rzońca-Bajorek, Dyrektor Pionu Finansowego Grupy Asseco.

Asseco ESEF umożliwia przygotowanie sprawozdań finansowych w formacie ESEF wraz z ich eksportem do odpowiedniego formatu (np. xHTML, iXBRL). System Asseco ESEF integruje się z pakietem Microsoft Office – programy Word i Excel – pozwalając na wygodną i intuicyjną pracę nad sprawozdaniem finansowym. Nowy format sprawozdań będzie obowiązywał od 2021 r. W związku z tym w październiku tego roku KNF umożliwił spółkom przetestowanie procesu ich generowania i składania do regulatora. Asseco również wzięło udział w tych testach. Raport wygenerowany w systemie Asseco przeszedł z sukcesem przez bramkę KNF uzyskując pozytywny wynik walidacji. Uczestnictwo w testach przyczyniło się również do wprowadzenia odpowiednich zmian w Asseco ESEF oraz zdobycia wiedzy pozwalającej na rekomendacje dotyczące korzystania z rozwiązania.

KNF określił wymagania dotyczące przekazywanego sprawozdania w formacie xHTML. Mianowicie musi ono zawierać odpowiednią strukturę oraz nazwy folderów i ich zawartości oraz być spakowane w formacie ZIP. Reguły te są obligatoryjne, a ich złamanie powoduje błąd i odrzucenie przekazywanego dokumentu – powiedziała Beata Wątroba, Analityk, Asseco Poland. Dzięki uczestnictwu w testach dokonaliśmy szeregu zmian i doprecyzowania procesu, które naszym zdaniem pozwolą spółkom, korzystającym z naszego rozwiązania, na lepsze wsparcie procesu raportowania i uniknięcie szeregu problemów – dodała.

Asseco ESEF jest dostępne w dwóch modelach funkcjonowania: on-premise, w ramach którego aplikacja jest uruchamiana w środowisku klienta z możliwością indywidualnego dostosowania i dopasowania do potrzeb organizacji oraz on-cloud, gdzie rozwiązanie oferowane jest w postaci usługi w chmurze.

Czym charakteryzuje się usługa w chmurze? Spółka nabywa możliwość korzystania z systemu Asseco do obsługi sprawozdań ESEF. Ponoszona jest miesięczna opłata subskrypcyjna oraz jednorazowy koszt za udostępnienie rozwiązania, które jest uruchamiane w ciągu kilku godzin od zamówienia bez konieczności przeprowadzenia jakichkolwiek przygotowań ze strony spółki. Dostęp do systemu jest możliwy z dowolnego miejsca za pośrednictwem sieci internet. Oczywiście dane są odpowiednio zabezpieczone i zaszyfrowane zarówno w miejscu składowania, jak i podczas ich przesyłania – powiedział Henryk Barwicki, Analityk, Asseco Poland.

Korzystanie z systemów udostępnianych w chmurze publicznej często budzi obawy przed cyberzagrożeniami. O tym, czy takie rozwiązanie jest bezpieczne ekspert Asseco rozmawiał z Radosławem Świerczyńskim, Dyrektorem ds. Sprzedaży spółki Operator Chmury Krajowej podczas ostatniej części spotkania.

Więcej informacji o Asseco ESEF na https://reporting-platform.asseco.com/esef/

 

Zobacz także