Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Narodowość dostawcy ma znaczenie

Pandemia pokazała, że w trudnej sytuacji nie tylko każdy człowiek, ale też każdy kraj stara się zabezpieczyć swoich najbliższych czy swoje społeczeństwo. W branży technologicznej ten aspekt jest szczególnie istotny w kontekście dostaw komponentów IT, które są produkowane głównie w Chinach.

Nie było koordynacji, każdy kraj decydował, co należy robić w interesie swoich obywateli. To przekłada się też na kwestie biznesowe – każdy kraj dba o swoje interesy. Każdy chciał najpierw zabezpieczyć swoje łańcuchy dostaw, o eksporcie nadwyżek mógł myśleć później. Zaznaczę, że my, jako firma produkująca software, praktycznie nie odczuliśmy braku dostępności podzespołówpowiedział Andrzej Dopierała, Prezes Asseco Data Systems.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że w jego opinii część produkcji trafi do Europy lub USA, nie będzie to jednak oznaczało zamknięcia wszystkich fabryk w Chinach.

Bliskość geograficzna ma znaczenie. Był już czas gigantycznych inwestycji w centra usług w Indiach, gdzie tysiące programistów pisało kod. Z czasem okazało się, że co prawda stawka godzinowa była atrakcyjna, ale potrzeba było więcej czasu, a do tego dochodziły różnice kulturowe i czasowe – stwierdził Andrzej Dopierała.

Ekspert Asseco podkreślił także, że branża technologiczna, to nie tylko hardware, ale również software i dane.

Dane mają narodowość. Dziś są przechowywane w formie elektronicznej, na nośnikach. Bardzo często te urządzenia są produkcji innych krajów. Takie dane, jakie ma nasz ZUS czy Ministerstwo Finansów, koncerny energetyczne czy operatorzy telekomunikacyjni są bezcenne, więc należy zadać sobie pytanie, jak my je przechowujemy i kto poza nami ma do nich dostęp – sprecyzował Prezes Asseco, według którego podobnie jest w kwestii software’u. O ile nie jest istotne, kto pisze mniejsze kawałki kodu, o tyle znaczenie ma, kto jest projektantem i wykonawcą całego systemu. Tam gdzie powstaje koncepcja produktu i jest określana jego architektura, tam odkłada się większy zysk, będą płacone większe podatki, będzie więcej środków na dalszy rozwój – podsumował.

Komentarz Andrzeja Dopierały ukazał się w artykule: Łańcuch dostaw w czasie zarazy, „Computerworld, 2020, nr 11

Zobacz także