Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Sieć 5G pozwoli na wprowadzenie nowego poziomu usług

Sieć 5G jest już coraz bliżej. 29 października 2019 r  w Ministerstwie Cyfryzacji podpisano memorandum w sprawie analizy modelu biznesowego dla spółki „Polskie 5G”. O tym, jakie korzyści przyniesie nowa technologia, mówił w Radiu Szczecin Piotr Niemcewicz, ekspert Centrum Danych Asseco Data Systems, które w 2017 r. było jednym z sygnatariuszy „Porozumienia na rzecz Strategii 5G dla Polski”.

Specjaliści rynku teleinformatycznego zgodnie przyznają, że sieć piątej generacji to technologiczna przyszłość świata. Dzięki niej dane mają być przesyłane nieporównywalnie szybciej, a Internet będzie dostępny praktycznie wszędzie. Nowa technologia będzie też sprzyjać upowszechnianiu się tzw.Internetu Rzeczy (IoT), która pozwoli na komunikację maszyn w przemyśle, inteligentnych domach i miastach.

„Upowszechnienie technologii IoT pozwoli na wprowadzanie w miastach systemów sterujących ruchem, natężeniem miejskiego oświetlenia, sygnalizacją świetlną, czy systemami nawadniania. Inteligentne rozwiązania pozwolą lepiej zarządzać miejskim transportem oraz eliminować wypadki drogowe. Pomogą też walczyć ze zmianami klimatu dzięki mniejszemu zużyciu energii, co z kolei przyniesie również efekt ekonomiczny, który mieszkańcy z pewnością odczują” –  powiedział Piotr Niemcewicz z Asseco Data Systems.

Ekspert Asseco Data Systems podkreślił również, że nie istnieją żadne badania, które potwierdzałyby negatywny wpływ sieci 5G na zdrowie człowieka, wręcz przeciwnie, niektóre aspekty tej technologii mogą ratować ludzkie życie.

„5G to ogromna szansa dla rozwoju telemedycyny. Umożliwi zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjenta, czy możliwość jednoczesnego współoperowania pacjenta przez lekarzy znajdujących się w różnych częściach świata. To będzie możliwe dzięki jakości transferu danych w sieci 5G, która wyeliminuje wszelkie opóźnienia i pozwoli na wykonywanie zdalnych czynności w czasie rzeczywistym” – powiedział Piotr Niemcewicz.

Piotr Niemcewicz podkreślił jednocześnie, że do tego, aby sieć 5G przyniosła wymierne korzyści, potrzebne jest wprowadzenie usług, które będą w stanie ją wykorzystać.

„Dopóki nie będzie odpowiednich usług, ta technologia nie będzie wykorzystywana – natomiast bez niej nowe, innowacyjne usługi nie mają szans się rozwinąć. W tym zakresie wszyscy musimy współpracować” – powiedział Piotr Niemcewicz.

Rozmowa w Radiu Szczecin odbyła się 30.10.2019 r. Link do nagrania 

Zobacz także