Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Polska energetyka nabiera technologicznego rozpędu

Nadchodzący rok zapowiada się dla rodzimego sektora energetycznego ciekawie. Niezależnie od obecnych zawirowań, związanych m.in. ze zmianami powyborczymi czy z przejmowaniem kopalni, obszar energetyki jest i będzie interesujący dla firm IT. Spółki z tego sektora muszą się zmieniać i unowocześniać. Kilka lat temu obserwowaliśmy ten proces w telekomunikacji, a teraz przyszedł czas na energetykę.

 

Obecnie toczą się prace przy systemach informatycznych Energi, prace wspólnie z Asseco praktycznie zakończyły Tauron i Enea, natomiast w przyszłości na podobne inwestycje będą, czy też muszą decydować się m.in. PGE, czy PGNiG. Oczywiście trudno przewidywać dokładne harmonogramy działań w tych spółkach, ale z naszych informacji wynika, że obecne zarządy pracują już nad tym, aby ogłosić postępowania celem wyłonienia dostawców nowych systemów. Firmy, które tego jeszcze nie zrobiły, powinny wznieść się na wyższy poziom obsługi klienta i wdrożyć odpowiednie rozwiązania. Takie, które pozwolą tym firmom świadczyć nowoczesne usługi z wyższą jakością i będą bezpieczne również z punktu widzenia danych osobowych.

 

Rynek energetyczny w Polsce wszedł na drogę dużych zmian. Obserwujemy dużą konwergencję usług – energię zaczynają sprzedawać chociażby telekomy. Asseco wdrożyło nowoczesne systemy do sprzedaży energii elektrycznej, zarówno w Orange, jak i PTK Polkomtel. Również grupa Cyfrowego Polsatu podąża w tym kierunku, zgodnie z ideą „jedna faktura dla domu”. Z kolei PGE, Tauron i Energa zaczęły sprzedawać gaz.

 

W nadchodzącym roku wśród priorytetów Asseco, dotyczących sektora energetycznego, będzie zarówno rynek polski, jak i usługi świadczone zagranicą. Ten pierwszy, nadal oferuje spory potencjał rozwoju, jednak patrzymy znacznie szerzej. Firma badawczo-doradcza Gartner zaliczyła nasz system AUMS do elitarnego grona rozwiązań, które mogą być śmiało wdrażane w różnych państwach. Obecnie pracujemy nad pozyskaniem umów w kilkunastu krajach położonych na południe od Polski. Ponadto pierwszym kontraktem realizowanym za granicą jest budowa nowoczesnego rynku energii w Etiopii wraz z rządową agencją etiopską Information Network Security Agency. Tamtejszy system energetyczny powstaje w oparciu o nasze autorskie oprogramowanie.

 

Tomasz Bendlewski, Dyrektor Pionu Energetyki i Gazownictwa, Asseco Poland

Zobacz także