Redakcja Asseco News
e-mail: [email protected]
W dniach 16-20 kwietnia 2018 r. w Hadze odbył się europejski Connectathon IHE, w którym uczestniczyli przedstawiciele Pionu Opieki Zdrowotnej w Asseco Poland. Głównym celem tego wydarzenia była możliwość wzięcia udziału w testach oprogramowania dedykowanego na rynek medyczny. Asseco pomyślnie przeszło testy 14 komponentów i opcji w ramach 5 profili (ATNA, CT, XDS.b, PDQv3, PIXv3) opracowanych przez organizację Integrating the Healthcare Enterprise – IHE.
Odbywały się one krzyżowo pomiędzy poszczególnymi firmami. Ich pozytywne przejście stanowi oficjalne potwierdzenie zgodności oprogramowania dostawcy z wybranymi profilami IHE, z których korzystają odbiorcy usług.
Zespół Asseco poddał procesowi testów oprogramowanie Asseco Medical Documantation Exchange (AMDX), w którego skład wchodzą komponenty i usługi realizujące poszczególne elementy profili IHE. Rozwiązanie integruje się z istniejącymi systemami Asseco Medical Management Solutions – AMMS oraz Elektroniczną Dokumentacją Medyczną – EDM.
AMDX umożliwia wymianę dokumentacji medycznej pomiędzy systemami, zwykle zlokalizowanymi w różnych jednostkach służby zdrowia. Dodatkowo zapewnia obsługę centralnego rejestru pacjentów, dzięki czemu ich dane mogą być dostępne dla wszystkich zintegrowanych systemów. Cała komunikacja między nimi, a także pomiędzy wewnętrznymi modułami AMDX realizowana jest za pomocą profili IHE. Dzięki temu systemy wymieniające między sobą dokumentację medyczną i dane pacjentów mogą pochodzić od różnych producentów, co sprawdza się szczególne w rozwiązaniach regionalnych – powiedziała Joanna Bedlicka Kierownik Projektu, Asseco Poland.
W bieżącym roku w Connectathonie brało udział kilkaset przedstawicieli firm z Europy i Korei Płd. oraz kilkadziesiąt osób występujących w roli „monitora”, odpowiedzialnego za weryfikację poprawności testów. Łącznie przetestowano 92 systemy produkowane przez 65 firmy.
Connectathon to coroczne wydarzenie organizowane przez IHE, organizację utworzoną przez specjalistów medycznych oraz przemysł informatyczny w celu poprawy obsługi procesów medycznych w systemach informatycznych. Efektem prac IHE są tzw. profile. Systemy informatyczne działające zgodnie z nimi łatwiej komunikują się między sobą oraz realizują przyjęte standardy. W złożonych rozwiązaniach takich jak na przykład platformy regionalne, w dużej mierze likwidują problem uzgadniania interfejsów wymiany danych między aplikacjami różnych producentów.
Poprzedni wpis