Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Komisja ONZ ds. Afryki wykorzysta doświadczenie ekspertów wyszkolonych przez Asseco

Komisja Gospodarcza Narodów Zjednoczonych ds. Afryki stworzy w Togo „Afrykańskie Centrum Koordynacji i Badań nad Cyberbezpieczeństwem”. W stolicy tego kraju działa już Narodowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomione przez Asseco we współpracy z lokalnym rządem. Komisja ONZ ds. Afryki chce wykorzystać doświadczenie wyszkolonych przez Asseco ekspertów.

Afrykańskie Centrum Koordynacji i Badań nad Cyberbezpieczeństwem, które powstanie w Lomé – stolicy Togo, będzie regionalnym centrum wymiany wiedzy i informacji. Będzie promować cyberbezpieczeństwo oraz badać cyberprzestępczość. Dzięki współpracy z Asseco, Republika Togo może zapewnić centrum ekspertów w zakresie wsparcia cyberbezpieczeństwa w regionie.

Decyzja o stworzeniu tej instytucji jest efektem współorganizowanego przez Asseco pierwszego szczytu cyberbezpieczeństwa w Lomé w marcu 2022 r. Wzięli w nim udział szefowie państw oraz liderzy sektora prywatnego i organizacji obywatelskich. Podczas szczytu kraje członkowskie przyjęły „Deklarację z Lomé w sprawie cyberbezpieczeństwa i walki z cyberprzestępczością”.

Jesteśmy dumni, że nie tylko udało nam się wdrożyć Centrum Cyberbezpieczeństwa w Togo, ale efekty naszych prac zostały dostrzeżone i docenione przez Organizację Narodów Zjednoczonych – powiedział Jan Brodzki, Kierownik Projektu, Asseco Data Systems. Cieszymy się, że dzięki dostarczonej przez nas wiedzy Togo w ciągu 3 lat stało się liderem cyberbezpieczeństwa w Afryce Zachodniej. To wdrożenie, zrealizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, przynosi wymierne korzyści naszemu partnerowi, a także zwiększa zainteresowanie ofertą Asseco ze strony innych krajów na kontynencie afrykańskim – dodał.

Od 2019 r. Asseco współpracuje z rządem Republiki Togo przy budowie i implementacji narodowej strategii cyberbezpieczeństwa. W 2021 r. firma uruchomiła w tym kraju pierwszą organizację w Afryce, która łączy funkcję Ośrodka Monitorowania Bezpieczeństwa (ang. SOC – Security Operations Centre) i CERT (Computer Emergency Response Team). Jest to Narodowe Centrum Bezpieczeństwa, które całodobowo monitoruje zagrożenie ze strony cyberprzestępców, zapewniając przedsiębiorcom i obywatelom skuteczną ochronę przy korzystaniu z rozwiązań informatycznych.

W trakcie wdrożenia Asseco wykształciło kilkudziesięciu lokalnych ekspertów w dziedzinie ochrony przez cyberzagrożeniami. Dostarczyło światowej klasy narzędzia oraz niezbędną wiedzę, która pozwala lokalnej agencji świadczyć usługi z zakresu cyberbezpieczeństwa zgodnie z najlepszymi, międzynarodowymi standardami. Efektywny transfer umiejętności zapewnił bezpieczeństwo cybernetyczne kraju i umożliwił Togo uzyskanie pozycji czołowego ośrodka cyberbezpieczeństwa w regionie.

Zobacz także