Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Jak rozwijać elektromobilność?

W jakim kierunku będzie rozwijać się elektromobilność w Polsce? Z jakimi wyzwaniami muszą zmierzyć się operatorzy stacji ładowania? To tylko wybrane zagadnienia, które poruszył Tomasz Bendlewski, Dyrektor Pionu Energetyki i Gazownictwa w Asseco Poland podczas konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. Wydarzenie odbyło się w dniach 1-2 kwietnia 2019 r. w Rzeszowie.

W ramach konferencji miała miejsce debata „Elektromobilność – łańcuch wartości systemów ładowania”. Tomasz Bendlewski zwrócił w niej uwagę m.in. na to, że rozbudowa infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych będzie miała kluczowe znaczenie dla rozwoju sieci dystrybucyjnej. Mówił także o szerszym zastosowaniu elektromobilności, czyli nie tylko w przypadku samochodów osobowych, ale również w transporcie lotniczym i morskim. Wspominał również o konieczności stworzenia modelu biznesowego, który będzie regulował zasady sprzedaży energii elektrycznej przez operatorów stacji ładowania.

Wydaje się, że sieci, które będą stanowiły infrastrukturę do ładowania samochodów elektrycznych, powinny być objęte tymi samymi regulacjami i być finansowane w ten sam sposób, co operatorzy systemu przesyłowego, czy systemu dystrybucyjnego. Obecnie większość punktów ładowania stanowią tzw. punkty wolne, które nie będą wymagały rozbudowy sieci, ale również nie będą spełniały oczekiwań użytkowników samochodów elektrycznych – powiedział Tomasz Bendlewski.

W debacie wieźli udział także m.in. Jan Kamoji-Czapiński, Dyrektor Obszaru Inwestycji Bezpośrednich, Polska Agencja Inwestycji i Handlu; Jakub Miler, Prezes Zarządu, InnoEnergy Central Europe Polska oraz prof. Piotr Moncarz, Stanford University.

To była 4. edycja konferencji, której organizatorem jest Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza oraz Katedra Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Wśród uczestników byli przedstawiciele administracji publicznej, a także spółek energetycznych oraz dostawcy rozwiązań informatycznych. Asseco było głównym partnerem wydarzenia.

Relacja z konferencji: www.cire.pl

Wywiad z Tomaszem Bendlewskim: www.cire.pl

Zobacz także