Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Dlaczego tak? Sektor energetyczny a chmura publiczna

90 proc. firm identyfikujących się jako liderzy rynku korzysta z rozwiązań w chmurze, wynika z raportu Deloitte „Chmura publiczna w Polsce”. Z kolei wśród przebadanych firm, które już korzystają z chmury publicznej, zdecydowana większość trzyma w niej tylko 20 proc. swoich zasobów. Jednym z powodów są kwestie cyberzagrożeń. Warto jednak zastanowić się, czy dostawca usług, który jest wyspecjalizowany w zakresie przetwarzania i ochrony nie zapewni wyższego poziomu bezpieczeństwa danych niż firma w ramach własnej infrastruktury i wewnętrznych specjalistów. M.in. o tym rozmawiali Piotr Pietrzak, Dyrektor ds. technologii dla sektora energetycznego i telekomunikacyjnego w IBM Polska i Robert Stanilewicz w programie „Dlaczego Tak”, w którym w prostych słowach opowiadamy o cyfryzacji biznesu.

Coraz większa ilość gromadzonych danych sprawia, że wiele firm staje przed wyborem modelu ich przetwarzania i zabezpieczania. Jest to jedno z wyzwań sektora energetycznego, który wchodzi w etap, w którym ilość danych płynących z różnego rodzaju oprzyrządowań, również z inteligentnych liczników, jest coraz większa.

Pojedyncza firma nie jest obecnie w stanie w sposób uzasadniony ekonomicznie budować systemów informatycznych, które mogą sprostać wyzwaniom chociażby takim jak integracja danych pochodzących z różnych źródeł – powiedział Piotr Pietrzak. Mamy konwergencję usług, czyli kupujemy usługi od np. firmy telekomunikacyjnej Polkomtel, gaz od PGNiG, energię elektryczną od dystrybutora, którym jest Tauron i na koniec dnia chcemy mieć jako użytkownik łatwiej, lepiej, taniej, wygodniej i najlepiej w jednym miejscu, czyli taki jeden guzik „Moje usługi” – dodał.

Chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu technologii chmurowych w biznesie? Zapraszamy do obejrzenia rozmowy!

Zobacz także