Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Co czeka obszar cybersecurity w 2019 roku?

Co przyniesie rok 2019 dla obszaru cyberbezpieczeństwa? Jakie trendy będą najbardziej popularne w Polsce, a jakie na świecie? Czego powinniśmy się obawiać ze strony hakerów? Więcej na ten temat mówi Zdzisław Wiater, Dyrektor Obszaru Cyberbezpieczeństwa, Asseco Poland w artykule portalu CyberDefence24.pl.

W 2019 głównym tematem będzie konkurencja pomiędzy USA i Chinami oraz związane z nią oskarżanie Chin o wykorzystywanie dostarczanego klientom sprzętu w celu nielegalnego zbierania danych. Podłoże tego konfliktu jest co prawda głównie handlowe i wiąże się z próbą powstrzymania ekspansji producentów z Chin, jednak będzie to problem, z którym odbiorcy technologii będą musieli sobie w przyszłym roku poradzić. Odpowiedzią na ten problem mogą być programy certyfikacji i badań produktów na spełnianie wymogów cyberodporności, izolowanie sprzętu zewnętrznych producentów (bez znaczenia czy pochodzących z Chin czy od innego dostawcy) za pomocą narodowych rozwiązań lub tworzenie kluczowych elementów sprzętowych we własnym zakresie i tam, gdzie jest to możliwe. Na rynku krajowym duże zmiany przynieść może wejście w życie ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Wiązać się to może ze zwiększeniem dynamiki rozwoju rynku usług SOC a także, w dłuższej perspektywie, doprowadzić do pojawienia się innowacyjnych produktów z obszaru cyber – powiedział Zdzisław Wiater.

Wypowiedź ukazała się w ramach artykułu pt. „Prognozy cyberbezpieczeństwa na rok 2019” na portalu CyberDefence24.pl.

Zobacz także