Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Najnowocześniejszy w kraju dworzec otwarty dla pasażerów

Zrealizowany przez Asseco Data Systems projekt Dworca Komunikacji Lokalnej w Rzeszowie od początku 2019 roku jest dostępny dla podróżnych. Wyposażony w wiele innowacyjnych rozwiązań jest to najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce i pierwszy dworzec stworzonym nie przez firmy budowlane, a technologiczne. 

Na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego Pion Cyfrowej Infrastruktury Miejskiej Asseco Data Systems stworzył infrastrukturę IT konieczną do uruchomienia Systemu Zarządzania Dworcem Lokalnym. Całość wdrożonych rozwiązań zintegrowaliśmy z funkcjonującym już od kilku lat Rzeszowskim Inteligentnym Systemem Transportowym, który obejmuje m.in. system monitorowania strefy parkingowej, interaktywne tablice przystankowe i biletomaty. W 2018 r. infrastruktura została przez Asseco Data Systems rozbudowana o nowe elementy – 49 rzeszowskich przystanków objęto aktywnym monitoringiem.

Nowoczesne Centrum Nadzoru Dworca Lokalnego obejmuje informację pasażerską oraz system inteligentnego monitoringu wizyjnego. Informacje dla podróżnych przekazywane są za pomocą interaktywnych tablic i wyświetlaczy uzupełnianych zapowiedziami głosowymi, poprzez serwis internetowy oraz tzw infokiosk czyli elektroniczny punkt informacji pasażerskiej. Bilety można kupić w automacie. Dzięki możliwościom „Metropolis” – stworzonej przez Asseco platformy do zintegrowanego zarządzania miejską infrastrukturą, system monitorowania peronów autobusowych obsługuje również zatoki przystankowe na terenie Rzeszowa.  Inteligentny monitoring wizyjny pozwala na automatyczne rozpoznawanie pojazdów korzystających z zarówno z infrastruktury dworca, jak i miejskich przystanków. Kamery odczytują tablice rejestracyjne i kategorie pojazdu, wyliczają czas korzystania z miejskiej infrastruktury, sprawdzają, czy pojazd jest do tego uprawniony oraz naliczają opłaty.

Niezwykle nowoczesny jest też sam budynek terminala autobusowego, który został wyposażony m.in. w panele fotowoltaiczne.

O rzeszowskim projekcie opowiedział dziennikowi „Rzeczpospolita” Paweł Sokołowski, Dyrektor w Pionie Cyfrowej Infrastruktury Miejskiej w Asseco Data Systems.

 Obiekt w całości pokrytą fotowoltaiką, panele znajdują się na elewacjach, wiatach przystankowych, a nawet żaluzjach. Klimatyzacja automatycznie potrafi dostosować się do pogody na zewnętrz. W efekcie dworzec jest zeroemisyjną i samowystarczalną energetycznie konstrukcją. – powiedział Paweł Sokołowski, Dyrektor w Pionie Cyfrowej Infrastruktury Miejskiej w ADS

O Dworcu Lokalnym w Rzeszowie można był przeczytać w artykule „Dworzec naszpikowany technologiami”, który ukazał się w dzienniku „Rzeczpospolita” w dn.14.01.2019. Rzeczpospolita_Życie_regionow_2019_01_14 

 

Zobacz także