Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Asseco wdrożyło w Tychach innowacyjny system płatności za przejazdy

W tyskich autobusach komunikacji miejskiej po raz pierwszy w Polsce został wdrożony system płatności zbliżeniowych kartą płatniczą w modelu MTT – międzynarodowym standardzie płatności zbliżeniowych w transporcie publicznym. Asseco Data Systems zrealizowało projekt w ramach integracji komunikacji miejskiej w Tychach z systemem Śląskiej Karty Usług Publicznej (ŚKUP).

ŚKUP to wspólny komunikacyjny projekt gmin wchodzących w skład Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii . Miasto Tychy dołączyło do niego jako ostatnie, a Asseco Data Systems było odpowiedzialne za integrację tyskiej komunikacji miejskiej z systemem ŚKUP. Nowością jest możliwość opłacania podróży w pojazdach zbliżeniową kartą płatniczą.

Cały proces zakupu biletu za pomocą karty płatniczej odbywa się elektronicznie. Kasownik nie drukuje potwierdzenia płatności ani biletu. Podczas kontroli wystarczy okazać kartę, za pomocą której został zakupiony bilet, gdyż nowe terminale kontrolerskie pozwalają na weryfikację zrealizowanej transakcji. W przypadku gdy pasażer chce upewnić się, czy przebiegła ona prawidłowo, można to sprawdzić za pomocą czytnika. Po przyłożeniu karty, pojawia się informacja o rodzaju i liczbie kupionych biletów oraz ich ważności. Podobne rozwiązanie funkcjonuje m.in. w Londynie.

Nowy sposób płatności w tyskich autobusach zrealizowaliśmy w standardzie MTT czyli międzynarodowym standardzie płatności zbliżeniowych w transporcie publicznym. To pierwszy taki projekt w Polsce. Po zbliżeniu karty płatniczej do czytnika transakcja jest identyfikowana za pomocą unikalnego, zaszyfrowanego tokena. Karta staje się wtedy dowodem nabycia praw do przejazdu i przypadku kontroli biletów wystarczy zbliżyć ją do urządzenia kontrolerskiego. Rozrachunek należności za przejazd odbywa się w odrębnym procesie na koniec dnia. Daje to dodatkowe możliwości zastosowania algorytmów wyboru taryfy najkorzystniejszej dla pasażera. Rozwiązanie przeszło certyfikację międzynarodowych organizacji płatniczych Visa i Mastercard. Wdrożenie w Tychach doskonale pokazuje potencjał platformy usługowej ŚKUP, na której udostępniono pasażerom najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązanie oraz dogodne formy płatności za przejazd. Sam projekt, który z wielu względów stanowił nie lada wyzwanie zrealizowany został wzorowo – mówi Paweł Barnaś, Dyrektor Pionu Smart City w Asseco Data Systems, wykonawcy rozszerzenia systemu ŚKUP.

Płatność kartą zbliżeniową dostępna jest w blisko 160 autobusach i trolejbusach. Docelowo ma się pojawić we wszystkich pojazdach ŚKUP.

Płatność kartą zbliżeniową to w dzisiejszych czasach standard i ogromne ułatwienie dla osób, które nie noszą przy sobie gotówki, a praktycznie wszystkie transakcje dokonują za jej pomocą. Teraz będzie to możliwe w tyskich autobusach i trolejbusach. Chcemy, żeby to był standard w naszej komunikacji, dlatego pracujemy nad tym rozwiązaniem w związku z planowaną i globalną modernizacją systemu ŚKUP. – powiedział Jacek Brzezinka, członek zarządu Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej.

W ramach projektu Asseco zainstalowało w pojazdach MZK Tychy 190 autokomputerów i 560 kasowników z czytnikami kart umożliwiających płatność EMV. Dostarczono również 10 urządzeń kontrolerskich z obsługą kartową oraz panele kontrolne dla kierowców. Stworzono również centrum przetwarzania danych funkcjonujące w chmurze obliczeniowej.

Zobacz także