Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Asseco w ramach programu CYBER4DE zwiększy bezpieczeństwo cybernetyczne Unii Europejskiej

Projekt CYBER4DE – „Cyber Rapid Response Toolbox for Defence Use” rozpoczął się w grudniu 2021 roku.
W ramach przedsięwzięcia Asseco wraz z siedmioma innymi firmami z krajów UE stworzyło konsorcjum, które opracuje oraz wdroży narzędzia szybkiego reagowania na incydenty cybernetyczne na poziomie krajowym i międzynarodowym.

W ramach CYBER4DE firmy z Polski, Litwy, Estonii, Francji, Chorwacji, Włoch i Rumunii przygotują łatwy do wdrożenia, modułowy i skalowalny zestaw narzędzi. Zostanie on wykorzystany przez zespoły szybkiego reagowania w dziedzinie cyberbezpieczeństwa (CRRT) w ramach PESCO, usprawniając i podnosząc skuteczność działań operacyjnych. Czas trwania projektu CYBER4DE to 30 miesięcy, a jego budżet wynosi ok. 10 mln euro.

„Szybkie reagowanie na ataki cybernetyczne jest jednym z głównych obszarów zainteresowania europejskiej obronności, ponieważ silnie wpływa na stabilność w Europie i poza nią, a także bezpieczeństwo społeczeństwa. CYBER4DE dostarczy sprawdzony, gotowy do użycia zestaw narzędzi, który zostanie opracowany na drodze konsultacji, aby stawić czoła najtrudniejszemu środowisku operacyjnemu, oraz zbuduje najnowocześniejsze oprogramowanie, które zapewni  najbardziej zaawansowane możliwości zarządzania kryzysowego i reagowania na incydenty” – mówi dr Tomas Žalandauskas, koordynator projektu CYBER4DE.

Asseco ma wieloletnie doświadczenie w projektowaniu, tworzeniu i wdrażaniu narzędzi z obszaru cyberbezpieczeństwa. Tym bardziej cieszymy się, że jesteśmy częścią projektu, który poprawi  bezpieczeństwo cybernetyczne krajów członkowskich Unii Europejskiej. Należy zakładać, że dalej będziemy obserwować zwiększoną ilość ataków spowodowaną cyfrowym wyścigiem zbrojeń, szerzącym się problemem dezinformacji, jako metody stosowanej przez państwa, jak i cyberprzestępców, czy rosnącym zagrożeniem związanym z atakami na zwykłych użytkowników. Ta rzeczywistość zmusza nas do ciągłego ulepszania oraz unowocześniania rozwiązań chroniących kraje, jak
i wspólnotę na arenie międzynarodowej” – podkreśla Zdzisław Wiater,
Dyrektor Pionu Organizacji Międzynarodowych i Rozwiązań Sektora Bezpieczeństwa, Asseco Poland.

W ramach projektu do połowy 2024 r. powstanie w pełni funkcjonalny, łatwy do wdrożenia zestaw narzędzi cybernetycznych nowej generacji na potrzeby obronności (TRL7 / TRL8) składający się z czterech głównych modułów – Workplace, Sensors, Back-office oraz Cloud services.

Projekt ten otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Programu Rozwoju Przemysłu Obronnego (EDIDP) na podstawie umowy o dofinansowanie nr. EDIDP-CSAMN-EDICT-2020-76-CYBER4DE

***

Asseco jest uznanym dostawcą rozwiązań dla polskich służb mundurowych coraz intensywniej działającym na globalnym rynku. Obecnie posiada ponad 350 klientów na całym świecie. Spółka swoje dotychczasowe doświadczenie zdobywała realizując projekty, m.in. dla Ministerstwa Obrony Narodowej, instytucji i agencji Unii Europejskiej (FRONTEX, ESA i EDA) oraz NATO. Asseco spełnia najwyższe standardy zarówno ochrony danych, jak i informacji niejawnych. Posiada, m.in. Świadectwa Bezpieczeństwa Przemysłowego.

Zobacz także