Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Asseco promuje rozwój inteligentnych miast

W Zielonej Górze w dniach 11-13 października odbył się Kongres Gospodarczy Lubuskie 2018. Ofertę Asseco w zakresie wspierania rozwoju inteligentnych miast przedstawił Paweł Sokołowski, Dyrektor Pionu Rozwoju Cyfrowej Infrastruktury Miejskiej w Asseco Data Systems. O najnowszych projektach, zrealizowanych przez Asseco w tej dziedzinie opowiedział również Prezes Zarządu ADS Andrzej Dopierała w wywiadzie dla dziennika „Puls Biznesu”.

Kongres Gospodarczy Lubuskie 2018, organizowany pod patronatem Marszałka Województwa Lubuskiego jest forum wymiany doświadczeń przedsiębiorców reprezentującym różne sektory gospodarki. Tegoroczna edycja była poświęcona m.in. zagadnieniom innowacyjności w gospodarce. W licznych dyskusjach panelowych podejmowano też tematy dotyczące branży e-commerce, wykorzystania sztucznej inteligencji w przemyśle, czy też rozwoju elektromobilności w Polsce.

Paweł Sokołowski w prezentacji „Zrównoważony rozwój małych i średnich miast. Czy małe miasta mogą być smart?” przedstawił m.in. funkcjonalności stworzonej przez Asseco Metropolis – cyfrowej platformy do zarządzania, w kontekście normy ISO37120. Paweł Sokołowski podkreślał, że projekty z zakresu miejskiej inteligencji są możliwe do wdrożenia również przez małe miasta.

Wskaźników do oceny poziomu usług miejskich i jakości życia w miastach dostarcza unijna norma z maja 2014 r. ISO37120. Wskazuje ona 17 obszarów funkcjonowania metropolii, które powinny być sprawnie zarządzane, żeby jej mieszkańcom dobrze się dobrze żyło (m.in. bezpieczeństwo, zdrowie, rekreacja, edukacja). Im więcej rozwiązań dla jakości życia mieszkańców – tym bardziej „smart” będzie dane miasto. – powiedział Paweł Sokołowski, Dyrektor Pionu Cyfrowej Infrastruktury Miejskiej w Asseco Data Systems.

Unijne wskaźniki określające „poziom miejskiej inteligencji” sprawiają jednocześnie, że trudno jest jednoznacznie określić, na ile polskie miasta są już inteligentne. Prezes Asseco Data Systems Andrzej Dopierała zwrócił uwagę na fakt, że dopiero dwa polskie miasta – Gdynia i Kielce poddały się weryfikacji w tym zakresie.

Najnowszym projektem zrealizowanym w tym obszarze przez Asseco jest Dworzec Lokalny w Rzeszowie, który jest najnowocześniejszym obiektem tego typu w Polsce.

Spektakularne miejskie inwestycje, o których z całą pewnością należy wspomnieć mówiąc o polskich smart cities to Śląska Karta Usług Publicznych, przy której kilkadziesiąt gmin umówiło się na jeden wspólny bilet komunikacji publicznej, czy szereg cyfrowych rozwiązań wspomagających funkcjonowanie transportu w Rzeszowie, czyli aplikacja monitorująca miejsca parkingowe, cyfrowe tablice informacyjne i monitoring na przystankach, czy naszpikowany elektroniką nowy Dworzec Lokalny — powiedział Prezes Asseco Data Systems Andrzej Dopierała.

Artykuł na temat inteligentnych technologii w polskich miastach ukazał się w „Pulsie Biznesu” 26.09.2018: https://www.pb.pl/polskie-miasta-w-drodze-do-smart-cities-941008

Zobacz także