Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Asseco inwestuje w wiedzę

Rusza nowoczesne laboratorium dla studentów Politechniki Rzeszowskiej, stworzone pod patronatem Asseco Poland. Uroczyste otwarcie odbyło się w ramach obchodów 50-lecia Wydziału Elektrotechniki i Informatyki. Jest to ukoronowanie dotychczasowej współpracy Asseco z tą rzeszowską uczelnią. Dzięki tego typu działaniom, Asseco przyciąga młode talenty oraz uczestniczy w projektach badawczo-rozwojowych. Współpraca na linii biznes-nauka to niezbędny element budowy gospodarki opartej na wiedzy.

Nowe laboratorium jest miejscem realizacji m.in. wspólnych przedsięwzięć Asseco i Politechniki Rzeszowskiej, takich jak dydaktyka, prace dyplomowe, badania, prezentacje oraz konferencje. Wyposażone zostało w 12 stanowisk komputerowych, 8 miejsc dodatkowych, własne serwery oraz sprzęt do prezentacji.

Liczę na to, że nasza współpraca nie tylko przyczyni się do profesjonalnego przygotowania studentów do pracy w branży informatycznej, ale również umożliwi wdrażanie innowacyjnego kształcenia inżynierów, które powinno być dzisiaj ukierunkowane problemowo i opierać się na realizacji projektów i badań. W laboratorium pod patronatem Asseco, będą mogli się kształcić wysokiej klasy programiści i analitycy oprogramowania. Planujemy również aplikowanie i realizację wspólnych projektów finansowanych z funduszy Unii Europejskiej bądź środków krajowych. Jestem przekonany, że nasza współpraca będzie owocna dla obydwu stron porozumienia i wpisuje się w aktualną strategię rozwoju naszego regionu – powiedział dr hab. inż. Grzegorz Masłowski, prof. Politechniki Rzeszowskiej, Dziekan Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej.

W laboratorium realizowana jest druga edycja przedmiotu „Systemy informatyczne klasy enterprise”. Zajęcia, składające się w wykładów i ćwiczeń, prowadzi specjalista i wieloletni praktyk z Asseco. Studenci mogą podczas nich zdobyć unikalną wiedzę oraz umiejętności, a także poznać firmę. Pierwszą edycję programu ukończyło 17 osób, z których 3 pracują obecnie w Asseco. Ponadto, tylko w 2014 roku na staż lub praktykę do Asseco dostało się 17 studentów Politechniki Rzeszowskiej, a z 6 z nich została nawiązana późniejsza współpraca.

Działamy w sektorze, w którym innowacyjność i stały rozwój stanowi o być albo nie być. Właśnie dlatego cały czas poszukujemy młodych i zdolnych ludzi, którzy nie boją się wyzwań i chcą pracować przy zaawansowanych technologicznie projektach – powiedział Zbigniew Krzysztoń, Dyrektor Personalny, Asseco Poland. Współpraca z uczelniami umożliwia nam nawiązanie kontaktu ze studentami i pokazanie im, czym się zajmujemy. Wielu z nich ma również szanse na odbycie u nas staży i praktyk, z których tylko od zeszłego roku skorzystały 102 osoby. Ponad 20 proc. z nich zostało już zatrudnionych w Asseco – dodał.

Asseco oferuje także studentom możliwość realizacji prac dyplomowych w środowisku komercyjnym. Celem tych działań jest identyfikacja i aktywizacja najlepszych studentów. Spółka współpracuje również, w ramach realizacji prac badawczych, z kadrą naukowo-dydaktyczną i doktorantami, co wpisuje się w jej strategię z zakresu R&D.

Jako firma, która tylko w 2014 roku przeznaczyła na R&D 178 mln zł, dobrze rozumiemy, jak istotna jest współpraca biznesu z nauką – powiedział Adam Góral, Prezes Asseco Poland. Efektem zrealizowanych przez Asseco projektów badawczych są m.in. autorskie systemy informatyczne, z których korzysta ponad połowa polskich banków, największe firmy ubezpieczeniowe, energetyczne, telekomunikacyjne, podmioty służby zdrowia oraz administracja publiczna – dodał.

Działania spółki w obszarze badań i rozwoju zostały wyróżnione przez Komisję Europejską w zestawieniu „EU Industrial R&D Investment Scoreboard 2014”, gdzie Asseco zajęło najwyższe miejsce spośród 4 polskich przedsiębiorstw, które weszły do raportu. Z kolei w rankingu Rzeczpospolitej „Lista 2000” spółka znalazła się na 6. pozycji na liście najbardziej innowacyjnych firm.

Firma współpracuje z uczelniami również w ramach programu 3P (Polish Programmers Project). Jest to jedyny program w Polsce skierowany do studentów i tworzony przez studentów, którzy stają się jego Partnerami. Asseco wspiera obecnie działania 14 Partnerów 3P na 11 uczelniach, w tym Politechnice Rzeszowskiej, Politechnice Warszawskiej oraz Akademii Górniczo-Hutniczej. Partnerzy 3P we współpracy z firmą organizują m.in. spotkania specjalistów Asseco ze studentami. Dodatkowo wspierają specjalne wydarzenia w różnych miejscach Polski. Jedno z nich miało miejsce 29 maja w Rzeszowie. W jego trakcie odbył się panel case study oraz round table, skierowane do 4 grup: kierowników projektów, analityków biznesowych, testerów oprogramowania oraz programistów Java.

Asseco zaangażowane jest także w pogramy dokształcające studentów i umożliwiające im zdobycie wybranej specjalizacji. Współpracuje z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w ramach studiów podyplomowych na kierunku inżynieria oprogramowania, gdzie słuchacze mogą zapoznać się ze środowiskami programistycznymi i organizacją pracy w grupach projektowych. Z kolei dla studentów warszawskiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego Asseco organizuje praktyczne fakultety z zakresu prowadzenia projektów informatycznych. Odbywają się one w siedzibie firmy, gdzie studenci mają możliwość przygotowywania wspólnie ze swoimi opiekunami – ekspertami Asseco – nowych rozwiązań IT. Najbardziej kreatywne osoby mogą liczyć na późniejszą współpracę. W tym roku w fakultetach uczestniczy 16 osób.

Zobacz także