Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

10 lat Partnerstwa dla Zdrowia

W dniach 12-13 października odbyła się 10. edycja konferencji Partnerstwo dla Zdrowia, której organizatorem było Asseco. W tym roku wzięło w niej udział 250 osób, w tym ponad 200 prezesów i dyrektorów podmiotów leczniczych z całej Polski, dla których usługi świadczy Asseco. W konferencji uczestniczyli także przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

 

Konferencję otworzyło wystąpienie Adama Górala, Prezesa Zarządu, w którym podkreślił plany spółki związane z rozszerzeniem sprzedaży produktów Pionu Opieki Zdrowotnej o rynki międzynarodowe.

 

Natomiast Krzysztof Groyecki, Wiceprezes Zarządu zwrócił uwagę na to, że na przestrzeni 10 lat Asseco zawsze starało się wychodzić na przeciw oczekiwaniom rynku zdrowia. Dotyczy to nie tylko aktywnej dyskusji na temat np. nowych regulacji prawnych w służbie zdrowia, ale także przedstawienia gotowych produktów, które są odpowiedzią na te zmiany. W tym roku zaprezentowano m.in. symulator ryczałtów, który pozwala kontrolować bieżące wykonania oraz prognozować ryczałt na kolejny okres. Jest oferowany w ramach rozwiązania Asseco Medical Management Solutions, a jego powstanie było skutkiem wprowadzania ustawy o sieci szpitali.

 

Tegoroczna konferencja była także doskonałą okazją do premiery najnowszego produktu czyli Aplikacji Mobilnej dla Pacjentów – Asseco AMPA. Opowiedział o nim Szymon Chamuczyński, Dyrektor Departamentu Projektów Masowych, Asseco. Obecnie pacjentami staje się pokolenie „millenialsów”, które chętnie korzysta z aplikacji mobilnych. Dzięki Asseco AMPA istnieje możliwość tworzenia listy własnych placówek medycznych, e-rejestracji pacjenta, automatycznego logowania do tych systemów, przechowywania i udostępniania informacji medycznych, czy też kontroli terminów przydatności leków w domowej apteczce. Już niedługo dostępna będzie także funkcja umożliwiająca kontakt online pomiędzy lekarzem, a pacjentem oraz zamawianie recept.

 

Asseco AMPA powstało z myślą zarówno o pacjentach, jak i lekarzach. Chodziło nam o uproszczenie procesów, takich jak na przykład kontakt pacjenta z placówką zdrowia. W ten sposób obie strony oszczędzają swój czas i mają łatwiejszy dostęp do informacji – powiedział Szymon Chamuczyński, Dyrektor Departamentu Projektów Masowych, Asseco.

 

W panelu dyskusyjnym pt. Zmiany w służbie zdrowia, a informatyzacja wzięli udział m.in. Agnieszka Kister Dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich i e-Zdrowia z Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Górnik, Zastępca Dyrektora ds. Informacji i Współpracy z Regionami z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia oraz Maciej Miłkowski Zastępca Prezesa NFZ ds. Finansowych. W trakcie dyskusji poruszono m.in. temat Strategii e-Zdrowia na lata 2018-2020. Jej przygotowanie jest częścią programu e-zdrowia, powołanego na mocy porozumienia pomiędzy resortami zdrowia Zakończenie prac nad nią przewidziano do końca 2017 r. Założeniem programu jest zapewnienie pacjentowi dostępu m.in. do historii choroby, ostatnich wizyt, skierowań do specjalisty poprzez konto internetowe. Do tych informacji będzie miał również wgląd lekarz po uprzedniej zgodzie pacjenta.

 

Digitalizacja placówek może przynieść konkretne oszczędności oraz umożliwić lekarzom przyjęcie większej liczby pacjentów. Dzięki niej skróceniu ulegnie m.in. czas, który lekarz poświęca na czynności administracyjne. Natomiast z punktu widzenia pacjenta daje mu to możliwość łatwiejszego dostępu np. do wyników badań laboratoryjnych oraz kontaktu z placówką – powiedział Paweł Kielc, Dyrektor Departamentu Świadczeniodawców, Asseco

 

W konferencji swoje rozwiązania dla sektora zdrowia zaprezentowali także partnerzy technologiczni Asseco, wśród nich byli m.in. HP Polska, Microsoft Polska, IBM Polska, Xerex Sp. z o.o.

 

 

Zobacz także