Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Uwalniamy potencjał innowacji na Kongresie 590

Innowacyjność była jednym z tematów przewodnich podczas Kongresu 590, który odbył się w dniach 16-17 listopada w Jasionce koło Rzeszowa. Jest to najważniejsze gospodarcze wydarzenie roku poświęcone promocji polskich produktów i przedsiębiorstw. Podczas pierwszego dnia kongresu została ogłoszona nowa inwestycja Grupy Asseco – Asseco Innvation Hub. Będzie to centrum R&D, które zajmie się opracowywaniem zaawansowanych technologii oraz produktów IT dla kluczowych sektorów gospodarki, zarówno pod kątem polskiego, jak i zagranicznych rynków. Konferencję prasową Asseco otworzył Adam Góral. Wzięli w niej udział m.in.: Adam Hamryszczak, Wiceminister rozwoju, Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Ewa Leniart, Wojewoda Podkarpacki.

Dla mnie, rzeszowianina oczywistym jest, że mam tworzyć tu takie centrum. Asseco inwestuje w pierwszej kolejności w Rzeszowie, później w Polsce, Europie, a na koniec na świecie. My już jesteśmy jednym z liderów w inwestycji R&D, ale dziś żeby w produkcji oprogramowania nadążyć za światem absolutnie trzeba ciągle inwestować – mówił Adam Góral, Prezes Asseco Poland.

Jesteśmy dumni, że rzeszowska firma aktywnie uczestniczy w rewolucji przemysłowej 4.0 i z faktu, że z poziomu krajowego mogliśmy udzielić jej wsparcia – dodał Adam Hamryszczak, wiceminister rozwoju.

Tegoroczny program Kongresu 590 został podzielony na siedem bloków tematycznych, w których szczegółowo omówione były najważniejsze zagadnienia związane z rozwojem polskiej przedsiębiorczości. Prelegenci z Grupy Asseco wzięli udział w wybranych blokach tematycznych.

Panel dyskusyjny pt. „Miasto przyszłości – jak technologie Smart City wspierają osoby z niepełnosprawnościami?” był jednym z rozpoczynających podczas tegorocznego Kongresu. W debacie wziął udział m.in. Paweł Sokołowski, Dyrektor Departamentu Cyfrowej Infrastruktury Miejskiej, Asseco Data Systems, Adam Hamryszczak, wiceminister rozwoju oraz Wojciech Lubawski, prezydent Kielc.

Podczas panelu, Paweł Sokołowski przedstawił kilka działających już, bądź testowanych rozwiązań Smart City.

Wprowadziliśmy kilka rozwiązań dla transportu publicznego w mieście. Na przykład w Rzeszowie działa system informacji pasażerskiej z udogodnieniami dla osób niewidomych i niedowidzących. Standardem na dworcach i przystankach stają się windy dla osób poruszających się na wózkach – powiedział Paweł Sokołowski, Dyrektor Departamentu Cyfrowej Infrastruktury Miejskiej, Asseco Data Systems.

Chcemy wprowadzić minimalne wymagalne standardy dla infrastruktury miejskiej powstającej z Funduszy Europejskich. Dziś preferowane są inwestycje posiadające elementy wsparcia, dostępności dla osób niepełnosprawności. Wprowadzenie standardu podstawowego pozwalającego na dostęp do instytucji, budynku, inwestycji wszystkim obywatelom ułatwi egzekwowanie takich wymogów – powiedział Adam Hamryszczak, wiceminister rozwoju.

W debacie na temat zamówień publicznych pt. „Zamówienia publiczne – czy muszą być takie drogie i czasochłonne?”, Asseco reprezentowała Monika Wendzel, Radca Prawny. W dyskusji uczestniczył także m.in. wiceminister Mariusz Haładyj, który zapowiedział, że w nowym prawie zamówień publicznych, znajdą się uproszczenia dotyczące zamówień podprogowych. Ma to polegać na wprowadzeniu osobnych procedur na udzielanie zleceń do progów unijnych. Jest to jeden z pomysłów na zwiększenie udziału mniejszych, a więc przede wszystkim krajowych przedsiębiorstw w przetargach.

W trakcie Kongresu 590 dyskutowano także o rynkach międzynarodowych, takich jak np. afrykański. Cezary Miksa, Middle East and Africa Supervisor, wziął udział w panelu pt. „Afryka – szansa czy wyzwanie dla polskich eksporterów i inwestorów?”.

Kluczową rolę, szczególnie w początkowym etapie naszej ekspansji, odegrali przedstawiciele placówek dyplomatycznych, ponieważ uwierzytelniali Asseco jako wiarygodnego przedsiębiorcę. Obecnie nasze działania koncentrujemy w Etiopii i Nigerii. W Etiopii kończymy pierwszy duży projekt w sektorze energetycznym. Natomiast w Nigerii założyliśmy Asseco Software Nigeria, które realizuje kilka ciekawych projektów dla firm z sektora ubezpieczeniowego i bankowego – powiedział Cezary Miksa, Middle East and Africa Supervisor, Asseco Poland.

Polskie rozwiązania technologiczne i towary można tam sprzedać w bardzo dobrej cenie. Pamiętajmy, że afrykańska kultura biznesu wymaga budowania długotrwałych relacji z lokalnymi partnerami oraz nadawania spotkaniom w sprawie zamówień rządowych odpowiedniej rangi – powiedział Tomasz Pisula, Prezes, Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

Staramy się pokazać, że nie jesteśmy tam tylko po to, by sprzedać, co mamy do sprzedania, i jak najwięcej zarobić. Chcemy się tam rozwijać razem z afrykańskimi kooperantami. Aby prowadzić interesy w Afryce trzeba być także cierpliwym. Tam wszystko idzie powoli, albo bardzo powoli. Trzeba czekać i to nie miesiąc, dwa, ale rok, dwa, a czasami nawet trzy lata – dodał Cezary Miksa.

Podczas Kongresu 590 w debacie: „Transformacja COP w innowacyjne strefy ekonomiczne oparte na założeniach gospodarki 4.0” uczestniczył Adam Góral, Prezes Zarządu Asseco. Dyskusja panelowa dotyczyła m.in. specjalnych stref ekonomicznych na Podkarpaciu, w których rozwijane są nowoczesne technologie np. lotnicze oraz automotive oraz tworzone są centra naukowo-badawcze. Podstawą do utworzenia Stref były Centralny Ośrodek Przemysłowy.

Innowacyjność tkwi we wszystkich sektorach. Wierzę w elektromobilność i że można zbudować polski samochód. Nie możemy mieć kompleksów – powiedział Adam Góral, Prezes Zarządu Asseco.

Natomiast w trakcie drugiego dnia Kongresu, Adam Góral wziął udział także w panelu: „Jak mądrze rozwijać gospodarkę, korzystając z doświadczeń firm informatycznych i informatyków?”, w której rozmawiano m.in. o tym jakie są szanse Polski na dołączenie do światowych liderów w zakresie produkcji i eksportu własnych rozwiązań oraz na czym powinna polegać efektywna strategia inwestowania w rozwój branży oraz wspierania polskich firm IT.

Podejście do budowy największych systemów w państwie musi być inne – mówił Adam Góral.

W bloku tematycznym poświęconym energetyce, który odbył się 17 listopada, Asseco reprezentował Tomasz Bendlewski, Dyrektor Pionu Energetyki i Gazownictwa uczestnicząc w debacie przez Instytutu Jagiellońskiego pt. „ Digitalizacja sektora energetyki. Szansa czy zagrożenie dla sektora energii?”.

W jej trakcie dyskutowano o wyzwaniach, które stawia digitalizacja polskiemu sektorowi energetycznemu na najbliższą dekadę. Już teraz polskie spółki energetyczne wdrażają rozwiązania z dziedziny Internetu rzeczy, które w czasie rzeczywistym mierzą faktyczne zużycie prądu i mogą na bieżąco dostosowywać poziom wykorzystania energii i opłat, odchodząc od modelu abonamentowego. Jakie rozwiązania będą zatem stosowane w przyszłości, czy konsument stanie się jednocześnie współproducentem energii, samochód magazynem, sprzęt w gospodarstwie domowym zintegrowanym systemem – to tylko wybrane wątki, które poruszono w debacie.

W tegorocznej edycji Kongresu 590 wzięło udział ok. 3 tys. osób, w tym przedstawicieli świata polityki, wielkiego i małego biznesu, nauki oraz administracji publicznej. Celem wydarzenia była wymiana doświadczeń oraz dyskusja o rozwoju polskiej gospodarki. Honorowy patronat nad Kongresem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Asseco już po raz drugi było partnerem tego wydarzenia.

 

Link do relacji z konferencji prasowej
Wywiad z Adamem Góralem dla Nowin 24
Relacja z panelu: „Afryka – szansa czy wyzwanie dla polskich eksporterów i inwestorów?”
Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl podsumowuje Kongres 590

 

 

Zobacz także