Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Strategia dla cyberbezpieczeństwa

Ustawa dotycząca cyberbezpieczeństwa będzie priorytetem dla MON – to jedno z głównych ustaleń, które padły podczas konferencji Cybersec PL. Spotkanie odbyło się 8 kwietnia w Warszawie. Uczestnicy omawiali obecne cyberzagrożenia, jak również kwestię zapotrzebowania na specjalistów, którzy odpowiadaliby za zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa Polski. Wystąpienie otwierające poprowadziła Anna Streżyńska, Minister Cyfryzacji.

 

Panele, które odbyły się podczas spotkania podzielone zostały na cztery ścieżki tematyczne: państwo, wojsko, biznes i przyszłość, w której wziął udział Zdzisław Wiater, Zastępca Dyrektora Pionu Administracji Publicznej w Asseco Poland. Uczestniczył on w debacie na temat budowy kadr od cyberbezpieczeństwa.

 

Coraz częstsze incydenty w cyberprzestrzeni i rosnące napięcie geopolityczne sprawiają, że potrzebujemy specjalistów, którzy zabezpieczą nas przed ewentualnymi atakami – powiedział Zdzisław Wiater. Właśnie dlatego musimy skupić się nie tylko na opracowaniu strategii działania, ale również poszukiwaniu cybertalentów, które umożliwią jej wdrożenie – dodał.

 

Ponadto w trakcie konferencji odbyła się sesja specjalna, podczas której omówiono rekomendacje na szczyt NATO w Warszawie zawarte w propozycji raportu Instytutu Kościuszki pt. „NATO Road to Cybersecurity”

 

W trakcie rosyjskiego ataku na Ukrainę nie było właściwie żadnej reakcji – powiedział Waldemar Szulik, Dyrektor Działu Rozwoju Technologii w Asseco Poland. NATO powinno posiadać zdolność do przeciwstawienia się agresywnym działaniom i kampaniom propagandowym w cyberprzestrzeni podczas tego typu sytuacji kryzysowych– dodał.

 

Misją CYBERSEC PL jest budowanie narodowych zdolności służących wzmacnianiu krajowego systemu cyberbezpieczeństwa oraz pozwalających na prowadzenie skutecznych i suwerennych działań w cyberprzestrzeni. Jest to krajowa odsłona Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC, poświęconego strategicznym aspektom cyberbezpieczeństwa Europy.

Zobacz także