Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Cyberbezpieczeństwo dla biznesu

Cyberbezpieczeństwo było tematem Debaty Managera, która odbyła się 6. czerwca b.r. w Klubie Polskiej Rady Biznesu. Jednym z ekspertów, który wziął udział w wydarzeniu był Radosław Semkło, Dyrektor Pionu Telekomunikacji i Mediów, Asseco Poland.

 

Celem spotkania było znalezienie najlepszych rozwiązań dla biznesu, które w skuteczny sposób przyczynią się do przeciwdziałania zagrożeniom mogącym pojawić się w niedalekiej przyszłości. W trakcie debaty temat cyberbezpieczeństwa pojawił się m.in. w kontekście Big Data, które zdaniem niektórych ekspertów, wymagają nowych standardów zabezpieczeń.

 

Metody zabezpieczeń stosowane obecnie w przypadku Big Data wydają się niedoskonałe i być może dlatego w Polsce tylko jeden z operatorów komórkowych wdrożył tzw. mechanizmy kerberyzacji, które umożliwiają zarządzanie poziomem udostępniania danych wybranym grupom odbiorców. Dzięki temu wgląd w dane dostępne dla jednego działu firmy są niewidoczne dla innego. Zapewne można by uniemożliwić taki dostęp do danych w inny sposób, ale przypadku Big Data, gdzie nie mamy relacyjnej bazy danych, nie wystarczy cykliczne zmienianie haseł i zastosowanie firewalla. A to oznacza, że nie tylko funkcjonalności, ale także dane, wyniki oraz algorytmy otrzymane w wyniku ich przetwarzania mogą mieć określoną wartość, którą firmy będą chciały kiedyś monetyzować. W związku z tym należy je chronić przed niepożądanym dostępem zupełnie innymi metodami niż dotychczas – powiedział Radosław Semkło.

 

Moderatorem dyskusji był Konrad Kobylecki z DOT Systems. Wśród pozostałych uczestników znaleźli się Tomasz Matuła, Dyrektor Infrastruktury ICT i Cyberbezpieczeństwa w Orange Polska, Grzegorz Bojar, Dyrektor Departamentu Teleinformatyki Polskich Sieci Elektroenergetycznych, Piotr Skibiński, Dyrektor Biura Bezpieczeństwa Teleinformatycznego w Polkomtelu oraz Jakub Jagielak, Business Development Manager w Atende.

 

Pełna relacja z dyskusji znajduje się na: www.manager.inwestycje.pl

Zobacz także