Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Przyspieszenie transformacji cyfrowej w biznesie

Transformacja cyfrowa rozpoczęła się wiele lat przed wybuchem pandemii koronawirusa. Jednak wydarzenia z minionego roku, których konsekwencje zmieniły rzeczywistość, w jakiej funkcjonujemy sprawiły, że to pojęcie od kilku miesięcy jest odmieniane przez wszystkie przypadki. Jak firmy definiują cyfryzację i co ona w praktyce dla nich oznacza? Czy wzrost popytu na usługi i rozwiązania z tego obszaru sprawił, że branża IT jest tą, która nie odczuła negatywnych skutków pandemii? Odpowiedzi, m.in. na te pytania udzielił Rafał Kozłowski, wiceprezes zarządu i CFO w Asseco w rozmowie z prof. Witoldem Orłowskim, głównym doradcą ekonomicznym PwC oraz Michałem Mastalerzem, członkiem zarządu ds. klientów i rynku w PwC.

Według eksperta Asseco digitalizację można zdefiniować w dwóch kontekstach: uproszczonej transformacji cyfrowej oraz kompleksowej, obejmującej strategię działania firmy.

Wiele firm postrzega cyfryzację jako zmianę tradycyjnego modelu funkcjonowania firmy na cyfrowy. W praktyce oznacza to wsparcie wybranych działań rozwiązaniami IT, np. przeniesienie spotkań do świata wirtualnego czy zamianę podpisu fizycznego na elektroniczny. Jednak ja bym tego nie nazwał prawdziwą transformacją cyfrową – powiedział Rafał Kozłowski. Kiedy kanały komunikacji zastępujemy innymi kanałami, to dla mnie nie jest prawdziwe wykorzystanie potencjału transformacji cyfrowej. Transformacja cyfrowa to jest sięgnięcie dużo głębiej – w dane, które są rozproszone i których do tej pory nie mieliśmy szansy pozbierać; wnioskowanie na podstawie tych danych; zmienianie w ogóle sposobów działania firmy a w związku z tym być może zmienianie strategii lub grupy docelowej klientów… To są bardzo poważne zmiany, które stoją przed firmami i myślę, że menedżerowie muszą mocniej i szerzej popatrzeć na to, jakie są ich przedsiębiorstwa – dodał.

Nowa rzeczywistość rynkowa, będąca konsekwencją skutków pandemii sprawiła, że wiele firm w bardzo krótkim czasie musiało podjąć działania, dostosowujące ich organizacje do nowych realiów. W efekcie głównymi celami inwestycyjnym w tym okresie stały się projekty związane z digitalizacją i nowymi technologiami. Ta sytuacja sprawiła, że branża IT była w minionym roku w dobrej kondycji, co również przełożyło się na umocnienie pozycji rynkowej Asseco.

Zobacz także