Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Państwo powinno wykorzystać rewolucję technologiczną

O tym, czego od nowego rządu oczekują polskie firmy IT mówi Sławomir Szmytkowski, Wiceprezes Zarządu Asseco Poland na łamach artykułu Dziennika Rzeczpospolita.

Obecna rewolucja technologiczna jest wielką szansą dla polskiej gospodarki, ale potrzebujemy zmiany sposobu myślenia o inwestowaniu w innowacyjne rozwiązania. Jedną z największych systemowych barier, odziedziczonych po poprzednim ustroju, jest mechanizm podejmowania decyzji. Jest on silnie zorientowany na wynik kontroli prawidłowości takiej decyzji. Świadomość kryteriów, jakimi kierują się organy kontrolne, często determinuje zachowawcze postawy decydentów. W szczególności warto tu wymienić prymat sztywnej interpretacji przepisów, które często nie nadążają za rozwojem technologicznym, brak tolerancji na błąd, a także brak przyzwolenia na eksperymentowanie. Kryteria te skutecznie ograniczają wzrost innowacyjności w Polsce. A przecież właśnie teraz jest czas na „ucieczkę do przodu”, kiedy możemy zapewnić kolejnym pokoleniom Polaków wysoką jakość życia oraz możliwość pracy w polskich firmach, które będą świadczyć usługi i tworzyć produkty z wysoką wartością dodaną. To, czy się tak stanie, w bardzo dużym stopniu zależy od tego, jak rząd wykorzysta możliwości, które niesie obecna rewolucja technologiczna – powiedział Sławomir Szmytkowski.

Wypowiedź ukazała się na łamach Dziennika Rzeczpospolita 7.10.2019 r., nr 234, str. 1.

Zobacz także