Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Dlaczego tak? Chmura w energetyce

Wartość światowego rynku chmury wzrośnie do 2027 r. do 937 mld USD. Najwyższy stopień wykorzystania chmury w Unii Europejskiej ma obecnie sektor IT i komunikacji, z kolei sektor energii elektrycznej i gazu korzysta z rozwiązań chmurowych w zaledwie 40 proc. Jedną z obaw przed migracją do chmury organizacji z tej branży mogą być kwestie bezpieczeństwa, o których m.in. opowiedział Paweł Piwowar, Wiceprezes Zarządu Asseco Poland w rozmowie Robertem Stanilewiczem, prowadzącym program „Dlaczego Tak”, w którym w prostych słowach rozmawia o cyfryzacji biznesu.

Systemy IT wykorzystywane w sektorze energetycznym muszą być bezpieczne, ale też wysoko dostępne. Jeśli wszystkie odczyty liczników energii elektrycznej mają być w chmurze, to nie może być przerw w dostępie do tego systemu. Poza tym muszą to być rozwiązania elastyczne, umożliwiające dokonywanie szybkich zmian w dostosowaniu do nowych taryf – powiedział Paweł Piwowar. Dziś mówimy o konwergencji na masową skalę, czyli Polkomtel nie jest już tylko sprzedawcą tego, co sam dostarcza, czyli telefonii mobilnej i internetu. Sprzedaje klientom również prąd i gaz. Umożliwia mu to, m.in. wykorzystanie prywatnych rozwiązań chmurowych – dodał.

Chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu technologii chmurowych w biznesie? Zapraszamy do obejrzenia rozmowy!

Zobacz także