Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Cyberbezpieczeństwo i trendy IT tematami przewodnimi Asseco Group Product Review

Jak budować cyberbezpieczeństwo w nowoczesnym państwie, jakie są najnowsze trendy w tym sektorze oraz dostępne rozwiązania? Odpowiedzi m.in na te pytania poznali uczestnicy tegorocznego Asseco Group Product Review. Jest to międzynarodowa konferencja dla dziennikarzy, która odbyła się w dniach 6-7 czerwca w Tel Awiwie – światowego lidera w zakresie cyberbezpieczeństwa. To właśnie tam działają spółki z Grupy Asseco, specjalizujące się w tego typu rozwiązaniach.

 

W spotkaniu wzięło udział blisko 30 dziennikarzy z 5 krajów – Polski, Czech, Słowacji, Niemiec oraz Izraela. Powitał ich Artur Wiza, Dyrektor Zarządzający Obszarem Komunikacji Korporacyjnej w Asseco Poland, który przedstawił działalność Grupy Asseco, ze szczególnym uwzględnieniem rynku izraelskiego. To właśnie tam swoje centrale mają trzy spółki z Grupy – Matrix IT Ltd, TSG IT Advanced Systems Ltd. oraz 2B Secure Ltd., które tworzą rozwiązania, m.in. w obszarze cyberbezpieczeństwa. Następnie odbyła się premiera raportu Instytutu Kościuszki „Bezpieczeństwo poprzez innowacje. Sektor cyberbezpieczeństwa jako siła napędowa wzrostu gospodarczego”, przygotowanego przez Instytut Kościuszki. Wyniki oraz główne wnioski płynące z raportu zaprezentowała Ewa Kryj, Rzecznik Prasowa Asseco Poland, które jest partnerem tej publikacji.

 

Obecnie wartość globalnego sektora cyberbezpieczeństwa wynosi 120 mld dolarów, według szacunków ta kwota do 2022 roku podwoi się. Aby Polska na tym wzroście skorzystała już dziś powinny zostać podjęte konkretne działania. Ich katalizatorem powinno być państwo – powiedziała Ewa Kryj podczas wystąpienia.

 

W trakcie spotkania Eliezer Oren, President and Vice Chairman of the Board, Matrix IT Ltd opowiedział o strategii biznesowej spółki oraz jak wygląda jej współpraca ze start-upami. Z kolei Ofer Burin, Senior Vice President, TSG IT Advanced Systems Ltd. oraz Yaacov Elefant, Head of Cyber Security Division, 2B Secure Ltd mówili w swoich prelekcjach o zarządzaniu danymi i usługami bezpieczeństwa w erze cyberzagrożeń.

 

W ramach konferencji, uczestnicy zostali zaproszeni do siedziby izraelskiego Narodowego Cyber Biura, odpowiedzialnego za politykę cyberbezpieczesńtwa w tym kraju. O tym, jaką Izrael ma strategię i jak buduje pozycję światowego lidera w tym zakresie mówił CTO –  dr. Tal Steinhertz.

 

W drugiej części spotkania Artur Miękinia, odpowiadający za dział cyberbezpieczeństwa i usług zaufania w Asseco Data Systems opowiedział o podpisie elektronicznym i zmianach, które wprowadza regulacja eIDAS. Natomiast Michal Danilak z firmy partnerskiej Lewik omówił wyzwania i możliwości, które stoją przed Asseco Central Europe jako integratorem w sektorze cyberbezpieczeństwa.

 

Mamy solidną podstawę, aby Polska stała się liderem w obszarze cyberbezpieczeństwa. Jedynym brakującym elementem jest zaangażowanie państwa w ten proces. Kraje takie jak Izrael, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone dopracowały swoje polityki bezpieczeństwa cybernetycznego. Są świadome tego, jakie zagrożenia wiążą się z funkcjonowaniem społeczeństwa informacyjnego, dlatego motywują sektor prywatny do rozwijania i dostarczania takich rozwiązań IT, które im zapobiegną – skomentował konferencję Zdzisław Wiater, Zastępca Dyrektora Pionu Administracji Publicznej, Asseco Poland. Widać to również na przykładzie UE i NATO. Obie instytucje przejmują rolę kreatora potrzeb i rozwiązań oraz widzą konieczność zachęcania podmiotów z sektora prywatnego do tworzenia elementów bezpieczeństwa cybernetycznego. W Polsce brakuje tego kroku – dodał.

 

 

Zobacz także