Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Asseco zdalnie

Ilu pracowników Asseco pracuje z domu? Jak przebiega proces rekrutacji i onboardingu nowych członków zespołu? Jak poradzono sobie z koniecznością podpisywania dokumentów? M.in. na te pytania odpowiedzi udzieliła Gabriela Żukowicz, Wiceprezes Zarządu, Asseco Poland w swojej wypowiedzi dla dziennika „Rzeczpospolita”.

W Asseco Poland pracuje ponad 2,7 tys. pracowników. Aktualnie około 95% z nich pracuje na tzw. home office. W ciągu kilku dni od ogłoszenia decyzji o wprowadzeniu stanu epidemicznego przenieśliśmy pracowników w tryb pracy zdalnej. Wszyscy pracownicy Asseco mają do dyspozycji sprzęt komputerowy oraz możliwość zdalnego łączenia z systemami teleinformatycznymi firmy za pośrednictwem bezpiecznych rozwiązań. Korzystamy z różnych narzędzi i aplikacji wspomagających komunikację i pracę zespołową, w tym z narzędzi do przeprowadzenia video call, narzędzi do chatów grupowych. Korzystamy również z zadaniowych systemów zarządzania, w których odnotowujemy czasochłonność na projektach i zadaniach. Co do zasady przenieśliśmy do modelu pracy zdalnej systemy nadzoru, które funkcjonowały w modelu pracy biurowej. Dzięki temu zachowaliśmy ciągłość wykonywanej pracy oraz możliwość wypełniania naszych zobowiązań względem klientów.

Szkolenia realizujemy w trybie zdalnym, korzystając z webinariów i innych form spotkań online.

Cały czas rekrutujemy, zatrudniamy i prowadzimy onbording nowych pracowników. Procesy te odbywają się przy wykorzystaniu różnych form komunikacji zdalnej, z których na bieżąco korzystamy – rozmowa telefoniczna, video-spotkanie, szkolenie online.

Narzędziem, które znacznie ułatwia pracę kadry menedżerskiej w tym trudnym czasie jest podpis elektroniczny, dzięki czemu nie jest konieczne przyjeżdżanie do biura by podpisać dokumenty.

Jeśli chodzi o wyzwania związane z wdrożeniem modelu pracy zdalnej to z pewnością są kwestie związane z bezpieczeństwem. Drugim wyzwaniem była i wciąż jest konieczność zmiany modelu organizacji komunikacji wewnętrznej.

Fragmenty wypowiedzi ukazały się w artykule: A. Błaszczak, Zdalna praca zostanie z nami na dłużej i w zdalnym wymiarze, „Rzeczpospolita Cyfrowa”, 19.05.2020

Zobacz także