Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Asseco wzmacnia pozycję w energetyce – do Grupy dołącza hiszpańska Tecsisa

Asseco nabyło 51% udziałów w hiszpańskiej spółce Tecsisa, która dostarcza rozwiązania IT dla sektora energetycznego. Działa ona obecnie w Hiszpanii, Meksyku, Gwatemali, Peru i Argentynie. Ponadto, posiada perspektywy rozwoju na kolejnych rynkach, m.in. w Portugalii, Chile, Panamie, Kolumbii oraz USA, Australii i RPA. Tecsisa specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania dla producentów oraz sprzedawców energii elektrycznej. Dzięki tej transakcji Asseco wzmocni swoją międzynarodową pozycję w sektorze utility, a także poszerzy portfolio produktów.

Tecsisa dostarcza natywne aplikacje chmurowe i Big Data, działające na zaawansowanej technologicznie platformie Kommodo. Jest to flagowy produkt spółki, który działa m.in. we włoskiej grupie energetycznej Enel i został wdrożony w kilkunastu krajach. Architektura systemu została zaprojektowana razem z doradcami firmy analitycznej Gartner. Rozwiązanie bazuje na najnowszych technologiach dostępnych na rynku, przez co jest wysoce skalowalne i konfigurowalne. Tym samym zapewnia szybkie oraz zwinne wdrożenia niezależnie od kraju, otoczenia prawno-podatkowego, języka i strefy czasowej, w jakich operuje dany klient. Jest dostępne w modelu Software as a Service. Dodatkowo jego intuicyjny i łatwy w obsłudze interfejs został zaprojektowany tak, aby zapewnić użytkownikom, jak najlepszy user experience.

Asseco dysponuje obecnie nowoczesnym systemem bilingowym z rodziny Asseco Utility Management Solutions – AUMS, który spełnia najwyższe wymagania klientów i jest dostosowany do obowiązujących standardów projektowania architektury korporacyjnej. Dzięki dołączeniu Tecsisa, Grupa poszerzy swoje portfolio produktowe o natywne rozwiązanie chmurowe, które będzie rozwijane wspólnie z hiszpańskim zespołem. Docelowo chcemy stworzyć system, działający w oparciu o najlepsze funkcjonalności AUMS i Kommodo. Po akwizycji będziemy razem z Tecsisa zarządzać ponad czterdziestoma milionami punktów poboru energii elektrycznej i gazu na świecie – powiedział Paweł Piwowar, Wiceprezes Zarządu, Asseco Poland.

Tecsisa stworzyła Kommodo – platformę chmurową i Big Data, zaprojektowaną specjalnie dla firm energetycznych i użyteczności publicznej. Z kolei Asseco posiada AUMS oraz wiedzę ekspercką wiodącego dostawcy oprogramowania dla przedsiębiorstw. Jest obecne w ponad 50 krajach i ma bardzo silną pozycję w segmencie utilities. To idealne połączenie, którego efektem będzie stworzenie oferty rozwiązań dostępnych w chmurze, skierowanej dla energetycznych i gazowniczych przedsiębiorstw na całym świecie. Dzięki modelowi Software as a Service będą one mogły osiągnąć wyższą sprawność operacyjną, a także obniżyć koszty działalności – powiedział Victor Ruiz, Prezes Zarządu, Tecsisa.

Myślę, że wspólnie z Asseco na nowo zdefiniujemy przyszłość oprogramowania dla sektora utilities. Kommodo to platforma chmurowa obejmująca mikrousługi, Big Data, reaktywne architektury i programowanie funkcjonalne do tworzenia aplikacji, które elastycznie skalują się oraz reagują na wymagania techniczne. Są to jedne z głównych wyzwań, przed którymi stoją obecnie firmy energetyczne oraz użyteczności publicznej. Teraz mamy możliwość czerpania z doświadczenia Asseco i rodziny produktów AUMS. Dla Tecsisa połączenie sił z Asseco to idealne rozwiązanie – Juan José Vázquez, Dyrektor ds. Technicznych, Tecsisa.

Asseco International nabyło 51% udziałów w Tecsisa za 4,95 mln EUR. Wartość transakcji może wzrosnąć maksymalnie do 7,96 mln euro – w zależności od wyników, wypracowanych przez hiszpańską spółkę w kolejnych latach.

***

Asseco jest liderem rozwiązań informatycznych dla sektora energetycznego w Polsce. Swoją działalność rozwija również na międzynarodowych rynkach m.in. w Serbii, Nigerii oraz Etiopii. Flagowym rozwiązaniem spółki są systemy informatyczne z linii AUMS, które wspierają wszystkie procesy związane z zarządzaniem energią elektryczną. Korzystają z nich przedsiębiorstwa obrotu, dystrybutorzy energii oraz firmy zajmujące się obsługą klienta. Asseco oferuje produkty i usługi, które pozwalają w wymierny sposób obniżyć koszty działalności, usprawnić funkcjonowanie oraz zwiększyć konkurencyjność firm z sektora energetycznego. Realizuje także projekty centralizacji i migracji dużych wolumenów danych. Ponadto, blisko 60% rachunków za energię jest generowanych w oparciu o autorskie systemy billingowe firmy. Centra kompetencyjne Asseco znajdują się w Polsce, Czechach oraz Niemczech.

Firma Tecsisa powstała w 2001 roku jako firma specjalizująca się w consultingu IT. Jej główna siedziba jest w Madrycie. Obecnie zatrudnia ok. 50 pracowników. Spółką zarządzają dwaj główni udziałowcy tj. Victor Ruiz Jimenez, CEO oraz Juan Jose Vazquez Delgado, CTO. Największym klientem Tecsisa jest włoski koncern energetyczny ENEL, który swoim zasięgiem pokrywa 34 kraje na 5 kontynentach, dostarczając energię do ponad 73 milionów użytkowników końcowych. Enel wybrał system Kommodo, jako wiodące rozwiązanie CIS dla większości swoich oddziałów w Ameryce Łacińskiej i we Włoszech, planując kolejne wdrożenia w USA, Australii i RPA.

Strona AUMS Billing: aums.asseco.com

Strona Tecsisa: tecsisa.com

Zobacz także