Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Asseco wdraża wirtualną rzeczywistość na Uniwersytecie Wrocławskim

Technologia VR pomoże studentom w nabyciu praktycznych umiejętności koniecznych w późniejszej pracy zawodowej. Asseco Data Systems podpisało z Uniwersytetem Wrocławskim list intencyjny w sprawie utworzenia Laboratorium Wirtualnej Rzeczywistości. 

Studenci Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego od maja 2018 r. podczas zajęć dydaktycznych korzystają z dostarczonej przez Asseco Data Systems symulacji komputerowej „Wirtualna Scena Zbrodni”.

Wirtualna rzeczywistość, która już od kilku lat jest wykorzystywana w wielu dziedzinach naszego życia, świetnie sprawdza się również jako innowacyjna metoda nauczaniaJest to szczególnie istotne w procesie nabywania praktycznych umiejętności, które są uzupełnieniem wiedzy przekazywanej w formie wykładów. Rozwijany przez nas symulator pomoże studentom prawa w nauce czynności służbowych, z którymi zetkną się oni w późniejszej pracy – przy prowadzeniu oględzin, zabezpieczeniu śladów. VR jest rozwiązaniem, które daje ogromne możliwości zastosowania, przy stosunkowo niewielkich nakładach – zwłaszcza, że dzięki toczącym się właśnie konkursom NCBR „Zintegrowane Programy Uczelni” można na takie wdrożenia otrzymać dofinansowanie ze środków UE. 

Mariusz Lala, Dyrektor Zarządzający Pionu Szkoleń w Asseco Data Systems.

Symulacja jest wiernym odzwierciedleniem czynności standardowo podejmowanych w miejscu popełnienia przestępstwa.

Nasi studenci będą mogli „uczestniczyć” w badaniu miejsca zbrodni, dokonać jego szczegółowej analizy. Wystarczy, że założą specjalne gogle. Dzięki dwóm kontrolerom, odpowiednikom dłoni w wirtualnej rzeczywistości, zbiorą materiały dowodowe, zabezpieczą ślady krwi, łuski. Jeśli uda im się odnaleźć szyfr, otworzą sejf, w którym znajdą kolejne tropy. 

Damian Mroczyński, Uniwersytet Wrocławski

Uniwersytet Wrocławski we współpracy z Asseco Data Systems uruchomi wkrótce na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego Centrum Technologii Wirtualnej Rzeczywistości. 16 maja 2018 r. list intencyjny w tej sprawie podpisali prof. dr hab. Adam, Jezierski, Rektor UWr oraz Andrzej Dopierała, Prezes Zarządu Asseco Data Systems.

Edukacja wyższa w Polsce coraz dynamiczniej wkracza w świat cyfrowy. Jestem dumny
z tego, że zaufała nam kolejna prestiżowa polska uczelnia i wspólnie
z Uniwersytetem Wrocławskim będziemy wdrażać i rozpowszechniać technologię,
która już zaczęła rewolucjonizować różne dziedziny nauki i biznes,
a coraz bardziej wkracza w nasze codzienne życie.

Andrzej Dopierała, Prezes Zarządu Asseco Data Systems

W planach jest opracowanie i wdrożenie kolejnych programów nauczania opartych o technologię VR.

Myślimy między innymi o tym, by studenci mogli wirtualnie wziąć udział w sekcji zwłok, przeanalizować przyczyny wypadku samochodowego, czy przetestować procedury bezpieczeństwa w trakcie ewakuacji ze stadionu.

Damian Mroczyński, Uniwersytet Wrocławski

Zobacz także