Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

W jakie rozwiązania IT firmy będą inwestowały w 2023 r.?

W nowym roku organizacje będą dalej inwestowały w rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Obejmą one zarówno narzędzia do monitorowania infrastruktury IT pod kątem potencjalnych zagrożeń, usługi z obszaru threat intelligence, jak i analizy powłamaniowej (tzw. forensic), która pozwala określić jakie dane pozyskali cyberprzestępcy. Ten kierunek inwestycji jest poniekąd wymuszony rosnącą skalą zagrożeń. Żadna firma ani instytucja nie może sobie pozwolić, aby paść ofiarą ataku, wskutek którego nie będzie w stanie prowadzić bieżącej działalności lub jej poufne informacje trafią w niepowołane ręce. Dlatego zadbanie o bezpieczeństwo cały czas stanowi absolutny priorytet. 

Dalej będziemy obserwowali przenoszenie procesów analogowych do przestrzeni cyfrowej. Zarówno biznes, jak i administracja publiczna dostrzegają korzyści takiej zmiany: niższe koszty, mniej błędów, automatyzacja powtarzalnych zadań i wiele więcej. Dobrym przykładem jest cyfryzacja, która pozwala optymalizować i przyspieszać procesy wewnętrzne, a ponadto oszczędzać na kosztach drukowania, przechowywania i przesyłania dokumentów. Trzecim obszarem inwestycji będzie cloud computing. Migracja do chmury nie przebiega co prawda tak szybko, jak zakładaliśmy jeszcze kilka lat temu, ale coraz więcej firm i instytucji decyduje się na korzystanie z usług dostępnych w chmurze i wdraża strategie chmurowe.

Trudna i niepewna sytuacja gospodarcza sprawia, że organizacje będą niezwykle ostrożnie podejmowały decyzje o wydatkach na IT. Jest to nie tylko kwestia ograniczonych budżetów, ale także dostępności specjalistów i możliwości organizacyjnych. Przede wszystkim konieczne będzie zapewnienie funkcjonowania już wdrożonych rozwiązań, a to oznacza, że decydując się na nowe inicjatywy, trzeba będzie skupić się na tych najważniejszych. Gotowość i chęć do inwestowania w nowe projekty będzie też różna, w zależności od sektora i profilu danej organizacji, a także tego, na jakim etapie cyfryzacji się znajduje. Można się spodziewać, że w pierwszych miesiącach 2023 r. część firm może wstrzymać niektóre inwestycje, chcąc poczekać na rozwój sytuacji gospodarczej.

Andrzej Dopierała, Prezes Zarządu, Asseco Data Systems

Zobacz także