Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Asseco uruchamia głosową obsługę bankowości internetowej

Popularność usług głosowych będzie stale rosła. Potwierdzają to ostanie badania, z których wynika, że 20 proc. informacji wyszukiwanych w Google za pomocą urządzeń mobilnych, odbywa się już głosowo, a do 2020 roku ich udział powinien wzrosnąć do 50 proc.* Branża finansowa również przygotowuje się do tych zmian. Wychodząc naprzeciw jej oczekiwaniom w inkubatorze Asseco Innovation Hub powstaje jeden z pierwszych na polskim rynku produktów – Asseco Voice Banking, umożliwiający obsługę głosową bankowości internetowej. Nad rozwiązaniem pracuje zespół Vivic Labs, który znalazł się w gronie laureatów zeszłorocznego Hackathonu by Asseco.

Asseco Voice Banking służy do zlecania głosem podstawowych operacji w bankowości elektronicznej, takich jak sprawdzanie stanu konta, historii transakcji, informacji o najbliższym bankomacie, ale również wykonywania przelewów. Produkt oparty jest o rozwiązanie Google Assistant. Jednocześnie, co bardzo ważne, wykorzystuje mechanizmy samouczące, pozwalające na lepsze zrozumienie intencji użytkownika. Zamiast stosować zaawansowane filtry wyszukiwania, może on na przykład zapytać ile kosztuje utrzymanie domu, a sztuczna inteligencja przeanalizuje odpowiednie dane i przedstawi zrozumiałą informację. Ciekawostką jest możliwość komunikowania się w trzech różnych stylach: standardowym, formalnym oraz potocznym. Wszystko po to by, jak najlepiej dopasować się do preferencji klienta. Asseco Voice Banking działa w języku polskim i angielskim, ale dzięki Google Assistant może pracować w ponad 25 językach, wspieranych przez asystenta.

Obsługa głosowa jest przyszłością, dlatego niewątpliwie będzie zyskiwać na popularności. W tym kierunku zmierza rozwój interfejsów użytkownika systemów bankowych, jako przyjaźniejsza i wygodniejsza forma dostępu do usług finansowych. To m.in. dlatego powstał Asseco Voice Banking, jeden z dwóch pierwszych, komercyjnych produktów stworzonych w ramach działu Asseco Innovation Hub. Jest to miejsce, dające młodym ludziom szansę realizacji własnych pomysłów i tworzenia innowacyjnych produktów, które znajdują zastosowanie w biznesie – powiedział Jarosław Bryl, Dyrektor Zarządzający Asseco Innovation Hub.

Zdecydowaliśmy się na rozwój Asseco Voice Banking, ponieważ mamy świadomość, że nie ma bardziej naturalnej formy komunikacji niż głosowa. Dużo sprawniej jest nam coś powiedzieć niż napisać, znika też problem związany z nauką obsługi danego interfejsu. Proste operacje są wykonywane w wygodniejszy sposób. Myślę, że Asseco Voice Banking może zachęcić do bankowania online wszystkie osoby, które do tej pory obawiały się, że sobie nie poradzą lub miały trudności z obsługą swojego konta internetowego. A jeśli dodamy do tego fakt, że jest to rozwiązanie zapewniające dużą mobilność, to na pewno powinno zachęcić do jego przetestowania – powiedział Tomasz Buczak, Dyrektor Działu Asseco Innovation Hub.

Zespół Vivic Labs zakończył z sukcesem pierwszy etap projektu – inkubację rozwiązania, którego celem było dostarczenie MVP (Minimum Viable Product) produktu. W czasie Show Me Day zaprezentował on demo systemu i otrzymał zaproszenie do drugiego etapu – akceleracji, polegającego na budowie gotowego rozwiązania komercyjnego. Pierwsze wdrożenie produkcyjne w wybranych bankach pracujących na systemach bankowych Asseco planowane jest w czwartym kwartale 2019 roku.

Aby skorzystać z Asseco Voice Banking wystarczy użyć domyślnego asystenta głosowego w systemie Android lub pobrać aplikację Google Assistant ze sklepu App Store. Następnym krokiem jest potwierdzenie swojej tożsamości i chęci korzystania z asystenta głosowego przez zalogowanie się do systemu bankowości elektronicznej. Od tego momentu można wygodnie zlecać głosowo operacje bankowe, które mogą być w ten sposób realizowane na telefonie oraz wszystkich urządzeniach wyposażonych w natywną obsługę Google Assistant.

Usługa głosowa oferowana przez Asseco jest w pełni bezpieczna. Wykonanie transakcji z użyciem Asseco Voice Banking, wymaga na samym początku potwierdzenia tej formy komunikacji z bankiem, specjalnym kodem PIN. Jest on wysłany jako wiadomość typu push na telefon klienta. Natomiast na późniejszym etapie każde zlecenie operacji bankowej odbywa się z użyciem mobilnej aplikacji do autoryzacji przelewów, takiej jak na przykład mToken Asseco MAA.

Asseco Voice Banking może zostać zintegrowany z każdym rodzajem bankowości internetowej oferowanym przez banki. W tej chwili tę funkcjonalność posiada system Asseco Customer Banking Platform, ale rozwiązanie można zintegrować z dowolną bankowością elektroniczną.

Docelowo Asseco Voice Banking znajdzie zastosowanie nie tylko w bankowości, ale także w systemach spoza tego sektora, przeznaczonych np. do obsługi inwestycji giełdowych czy rezerwacji wizyt
w placówkach medycznych.

***

Asseco Poland jest największą polską firmą informatyczną notowaną na GPW oraz szóstym producentem oprogramowania w Europie. Stoi na czele międzynarodowej Grupy Asseco, która działa w 54 krajach i zatrudnia ponad 24 tys. osób. Tworzenie oprogramowania dla banków należy do kluczowych obszarów działalności Asseco Poland, które w swojej ofercie posiada rozwiązania, odpowiadające na najnowsze trendy w światowej bankowości. Dzięki zdobytemu doświadczeniu i kompetencjom Asseco wdrożyło swoje rozwiązania IT (core banking engine) w ponad 800 bankach.

Strona Asseco Innovation Hub

*Źródło

Zobacz także