Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Asseco umacnia się w energetyce

Asseco jest liderem rozwiązań informatycznych dla sektora energetycznego w Polsce. Swoją działalność rozwija również na międzynarodowych rynkach m.in. w Serbii, Nigerii, Etiopii, a dzięki przejęciu 51% udziałów w spółce Tecsisa także w Hiszpanii, Meksyku, Gwatemali, Peru i Argentynie. O strategicznych planach Asseco, zamówieniach IT w energetyce oraz kierunkach rozwoju branży w wywiadzie dla dziennika giełdy „Parkiet” mówi Paweł Piwowar, Wiceprezes Zarządu, Asseco Poland.

Jaka jest strategia Asseco na rozwój w sektorze energetycznym?

Zdefiniowaliśmy ją już wiele lat temu: chcemy pomagać firmom w transformacji cyfrowej biznesu. Zauważmy, że każda większa zmiana – czy nazwiemy ją rewolucją, czy transformacją – ma w sobie element technologiczny. Wracając do energetyki – tu produkt w zasadzie wszędzie jest ten sam, więc gdzie firmy mogą szukać przewagi konkurencyjnej? Przede wszystkim w zakresie obsługi klienta i systemu rozliczeń.

Widać zresztą, że wszyscy dystrybutorzy energii elektrycznej postawili na transformację cyfrową, ale podchodzą do niej w różny sposób i na przykład PGE buduje własny system swoimi siłami.

Dlaczego budowa i wdrażanie systemów bilingowych jest takim wyzwaniem?

Chodzi przede wszystkim o względy ekonomiczne. Tworzenie od podstaw nowego systemu to potężne wyzwanie. My nasz system AUMS (Asseco Utility Management Solutions) budowaliśmy przez wiele lat, pracowało nad nim ponad sto osób, uczyliśmy się na błędach i teraz mamy produkt klasy światowej.

Ponadto budowa systemu to tylko jeden z elementów cyfrowej transformacji. Potężnym wyzwaniem jest też chociażby migracja danych i ciągłe dostosowywanie systemu i oprogramowania do nowych warunków. Trzeba też docelowo działać tak, aby nie utrzymywać jednocześnie dwóch systemów.

Cała rozmowa jest dostępna pod linkiem: www.parkiet.com

Artykuł ukazał się w dzienniku „Parkiet” 9 lipca 2019 r., str. 12

Zobacz także