Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Asseco nagrodzone w konkursie Smart City Poland Award

Projekt „Wdrożenie największego w Polsce systemu płatności EMV w transporcie z zastosowaniem taryfy odległościowej, w oparciu o uniwersalny autokomputer z MS Windows IoT, w mieście Tychy” wygrał w kategorii „Transport”. Asseco Data Systems odebrało nagrodę podczas konferencji Smart City Expo Poland. Jednym z uczestników wydarzenia był Paweł Sokołowski, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu w Asseco Data Systems, który opowiedział o lekkich systemach płatności w usługach mobilności miejskiej.

Celem zwycięskiego projektu było przyłączenie miasta Tychy do systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych z jednoczesnym wprowadzeniem nowego rodzaju płatności za pomocą karty płatniczej Visa i MasterCard. Dodatkowym elementem było umieszczenie systemu w chmurze i zaadresowanie platformowości definiowanej jako Smart City 4.0.

Nasze rozwiązanie jest oparte o międzynarodowy standard płatności MTT. Oznacza to, że wchodząc do pojazdu, odbijając kartę na czytniku czy kasowniku, aktywujemy nasze konto i następnie wszelkie przejazdy są do niego dodawane. Na to konto jest wystawiony rachunek, który może być dograny do np. najkorzystniejszej dla pasażera taryfy – powiedział Robert Kobylański, Wiceprezes Asseco Data Systems. Warto też podkreślić ekologiczny aspekt rozwiązania, które wpisuje się w naszą inicjatywę #BiznesBezPapieru. Nie drukuje ono biletów ani potwierdzeń. W momencie przyłożenia karty powstaje token, który jest identyfikatorem transakcji i potwierdzeniem, że pasażer uiścił opłatę – dodał.

Z kolei Paweł Sokołowski w trakcie swojego wystąpienia podczas konferencji zwrócił uwagę, że tego typu rozwiązania mogą być szczególnie przydatne w okresie pandemii i związanych z nią reżimów sanitarnych.

Lekkie systemy płatności w usługach mobilności miejskiej to wsparcie dla miast w czasie kryzysu pandemii. Jako główne wyzwania stojące przed samorządami można wskazać zarządzanie strefą parkowania i transportem publicznym. Odpowiedzią są rozwiązania mobilne tj. wirtualny parkomat, rezygnacja z gotówki i przejście na płatności online czy zakup biletu w aplikacji. Zmianę dotychczasowych procesów ułatwia Metropolis.ISPP, czyli Inteligentny System Płatnego Parkowania w oparciu o AI — powiedział ekspert Asseco Data Systems.

Zobacz także