Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Dalsza cyfryzacja opieki zdrowotnej – od 2021 e-skierowanie

8 stycznia 2021 wejdą w życie przepisy warunkujące wystawianie wszystkich skierowań jedynie w postaci elektronicznej. Dzięki tej zmianie pacjent otrzyma skierowanie do szpitala lub poradni specjalistycznej w postaci cyfrowej, w związku z tym przestaną funkcjonować dotychczasowe papierowe dokumenty. E-skierowanie to kolejna po e-zwolnieniu, e-recepcie i teleporadzie usługa, która przyczynia się do dalszej cyfryzacji systemu ochrony zdrowia.

E-skierowanie to dokument elektroniczny z e-podpisem

Zasady funkcjonowania e-skierowania są podobne jak w przypadku e-zwolnienia i e-recepty. W celu wystawiania e-skierowań placówka medyczna musi być podłączona do systemu e-zdrowie (P1).
W przypadku gdy placówka przeszła ten proces dla e-recepty, nie musi tego robić ponownie. Można także skorzystać z aplikacji Ministerstwa Zdrowia gabinet.gov.pl. E-skierowanie to dokument elektroniczny, który jest wystawiany przez lekarza lub uprawnionego pracownika medycznego i podpisywany podpisem elektronicznym (certyfikatem ZUS, Profilem Zaufanym, podpisem osobistym lub podpisem kwalifikowanym). Pacjent otrzymuje przez SMS lub e-mail czterocyfrowy kod służący do realizacji e-skierowania, istnieje również możliwość uzyskania wydruku skierowania z systemu. W kolejnym kroku pacjent wybiera placówkę, w której ma być zrealizowane świadczenie i umawia się na wizytę telefonicznie lub osobiście podając 4-cyfrowy kod ze skierowania oraz numer PESEL.

32 tysiące e-skierowań dziennie

Pandemia Covid-19, spowodowała, że coraz więcej placówek wystawia i realizuje e-skierowania. Według danych Ministerstwa Zdrowia dziennie wystawianych jest ich już ponad 32 tys. W przypadku e-recepty skorzystało z niej już 28 mln Polaków, a łączna liczba wystawionych przekroczyła 424 mln. Zaletą e-skierowania powinno być zmniejszenie kolejek do specjalistów, które spowodowane było tym, że do tej pory na podstawie jednego skierowania pacjenci mogli zapisać się do kilku placówek, natomiast e-skierowanie może być zarejestrowane tylko w jednym miejscu.

Cyfryzacja opieki zdrowotnej będzie się nadal rozwijać. W planach jest wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej, następnie platformy do przeprowadzania e-wizyt oraz udostępnienie możliwości zamawiania recept on-line.

Paweł Wojtaszyk, Specjalista ds. analiz rynku, Asseco Data Systems

Zobacz także