Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

TFI w technologicznym wyścigu

W czasie pandemii 80 proc. transakcji na rynkach finansowych odbyło się za pośrednictwem Internetu i ten trend będzie się zwiększał. Pokolenie 30-latków w Polsce zdecydowanie ma już dostęp do technologii znanych i stosowanych w krajach zachodnich. Jak na te cyfrowe zmiany odpowiada rynek zarządzania aktywami? W jakim tempie dokonuje się na nim technologiczna transformacja? M.in. na te pytania odpowiedzieli uczestnicy XV Jubileuszowego Forum Funduszy, w tym Artur Trunowicz, Dyrektor Pionu Rynku Kapitałowego Asseco Poland, które było partnerem wydarzenia.

Świat biznesu uczestniczy w wyścigu technologicznym. Obecnie kluczowe jest szybkie podejmowanie decyzji. Sektor bankowy w krótkim czasie pokonał bariery technologiczne. TFI stoją więc przed wyzwaniem, by natychmiast zacząć wdrażać projekty. Na rynku są jedynie dwa podmioty z tej branży, które mają licencję na robodoradztwo.

Po to powołaliśmy spółkę Asseco Cloud, żeby przygotowywać i proponować rozwiązania, które dzięki temu, że są wystandaryzowane, ale też w pewnym zakresie mogą być dostosowane do potrzeb konkretnego klienta, pozwalają na obniżenie kosztu jednostkowego korzystania z takiej technologii – powiedział Artur Trunowicz. Dzisiaj instytucje, które chcą dokonać transformacji cyfrowej, nie mają czasu na to, aby tworzyć zespół IT i mozolnie budować projekt, ponieważ z jednej strony są kwestie finansowe, a z drugiej konkurencja na tym rynku jest taka, że warto korzystać z gotowych rozwiązań – dodał.

Ekspert Asseco zwrócił także uwagę, że wykorzystywane w organizacjach technologie muszą być zrozumiałe i wygodne w użytkowaniu zarówno dla nich, jaki i inwestorów, dla których dobry UX i możliwość korzystania z aplikacji w prosty, wygodny sposób są bardzo istotne.

Organizatorem XV Jubileuszowego Forum Funduszy była Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA), która zrzesza działające w Polsce towarzystwa funduszy inwestycyjnych, wspiera ich rozwój oraz opracowuje standardy związane z ich działalnością. W funduszach inwestycyjnych w Polsce na koniec sierpnia 2021 r. zgromadzone było ponad 312 miliardów zł.

Więcej o cyfryzacji rynku kapitałowego na: https://promak.asseco.com/

Zobacz także