Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Sieć 5G otworzy rynek IT na nowe rozwiązania i modele usługowe

Rozwój Intenetu Rzeczy i świadczenie usług IT w modelu Software as a Service to najważniejsze trendy  technologiczne, do których przyczyni się upowszechnienie sieci 5G. Uruchomienie pierwszej w Polsce komercyjnej sieci opartej na tej technologii przyspieszy rozwój nowoczesnych rozwiązań dla biznesu.

Sukcesywnie rośnie ilość danych generowanych przez użytkowników mobilnego Internetu, zarówno do celów prywatnych, jak i biznesowych. Sieć 5G pozwoli na kilkukrotnie szybsze przesyłanie danych niż w technologii LTE, gwarantując też większą niezawodność oraz minimalizacje opóźnień. Dodatkowo wzrośnie również liczba możliwych podłączeń urządzeń telekomunikacyjnych. Do sieci LTE może się podłączyć jednocześnie do miliona urządzeń na każde 500 km2. Sieć 5G pozwala na połączenie nawet miliona urządzeń na 1 km2, co pozwoli opracować nowe zastosowania dla tzw. Internetu Rzeczy.

Upowszechnienie sieci 5G przyspieszy rozwój technologii IoT, a to spowoduje jeszcze większy wzrost ilości przetwarzanych danych w wielu różnych obszarach. Nowa technologia przyniesie korzyść nie tylko dla indywidualnych odbiorców usług telekomunikacyjnych, ale również dla poszczególnych sektorów: samorządów planujących wdrożenie rozwiązań smart city, telemedycyny, produkcji, transportu, edukacji. Współpraca Asseco z Cyfrowym Polsatem i Polkomtelem, operatorem sieci Plus pozwoli na szybsze dostosowanie 5G do sektora przedsiębiorstw (B2B) – powiedział Radosław Semkło, Dyrektor Pionu Telekomunikacji i Mediów Asseco Poland i członek zarządu Polkomtel.

Poza lepszymi parametrami transmisji danych, spodziewanym efektem 5G może być również upowszechnienie świadczenia usług w modelu Software a Service (SaaS).  Aplikacje i systemy coraz częściej będą instalowane nie w ramach lokalnej infrastruktury firmy, a u zewnętrznego operatora, udostępniającego je w chmurze.

Zobacz także