Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Rozwija się rynek polskiej chmury

Polskie przedsiębiorstwa branży IT systematycznie rozwijają obszar produktów i usług chmurowych. Marcin Lebiecki, Dyrektor Pionu Usług Cloud w Asseco Data Systems w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej opowiedział o czynnikach, które wpłynęły na tę sytuację oraz strategii rozwoju usług chmurowych w Asseco.

Według prognoz firmy doradczej PMR, do 2022 roku rynek tzw. chmury obliczeniowej w Polsce podwoi swoją wartość w stosunku do roku 2018 i osiągnie wartość 593,5 mln USD. Jak wynika z jej ostatniego raportu, przetwarzanie danych w chmurze w Polsce zwiększa skalę w tempie nawet sześciokrotnie wyższym niż cały krajowy rynek IT.

„Popyt na usługi cloud systematycznie rośnie od wielu lat. Jest to wynikiem kilku czynników, w tym ogólnego zwiększenia popytu na rozwiązania IT wynikające z systematycznej cyfryzacji gospodarki. Po drugie, usługi cloud charakteryzują się niższą kapitałochłonnością od tradycyjnych rozwiązań IT. Po trzecie, ważnym powodem przyspieszenia popularyzacji usług cloud miała zdecydowana poprawa jakości łącz telekomunikacyjnych” – powiedział w wywiadzie dla PAP Konrad Księżopolski, analityk Haitong Banku

Przychody Asseco ze sprzedaży rozwiązań chmurowych wyniosły ponad 200 mln zł w pierwszym półroczu 2019 r. W sierpniu Asseco Data Systems, która będzie centrum kompetencji chmurowych dla Asseco, wprowadziło na rynek markę „Cloud by Asseco”. ADS buduje usługi opierając się na współpracy z wieloma globalnych partnerami, rozwijając jednocześnie własne usługi cloud.

„Nie obawiamy się tego, że globalni gracze zwiększają swoje przychody i obecność na rynku chmury. Oni rozwijają usługi chmurowe zwłaszcza w warstwie platform as a service, sztucznej inteligencji czy internetu rzeczy na poziomie, jaki dla nas jest nieosiągalny i zupełnie nieopłacalny. Dużo bardziej korzystne są dla nas globalne partnerstwa i korzystanie na wzroście Amazona czy Microsoftu – warto uszczknąć chociaż część tych przychodów, dużo bardziej niż walczyć samotnie. Naszą szansą jest konsolidacja usług tych partnerów. Przewagę dają nam kompetencje naszych pracowników – nie jest obecnie możliwe, by klient sam był w stanie obsługiwać zaawansowane rozwiązania chmurowe globalnych dostawców, potrzebuje do tego takiej firmy jak my”

powiedział Marcin Lebiecki, dyrektor Pionu Usług Cloud w Asseco Data Systems.

Marcin Lebiecki stwierdził również, że dalszy rozwój rynku chmury mógłby wynieść nawet 40 proc. rok do roku, ale jest hamowany wstrzemięźliwością polskich przedsiębiorców w przechodzeniu na rozwiązania chmurowe.

„W przeciwieństwie do sąsiadów z zachodu Europy czy z USA, na chwilę obecną przedsiębiorcy w Polsce tylko analizują chmurę, nie dostrzegając często wszystkich jej atutów. To powoduje, że te rozwiązania w naszym kraju nie rozwijają się tak szybko jak mogłyby – jest oczekiwanie na wyniki już wykonanych wdrożeń, które pokazałyby opłacalność chmury w relacji do korzystania przez firmy z własnej infrastruktury” – powiedział Marcin Lebiecki.

Asseco Poland i Asseco Data Systems są również partnerami technologicznym Chmury Krajowej, która w kwietniu 2019 r. ogłosiła początek działalności operacyjnej. Podpisane umowy ramowe obejmują zarówno usługi integracyjne, jak i własny software.

„Chmura Krajowa to przede wszystkim sygnał dla rynku, który będzie ośmielał administrację publiczną do korzystania z rozwiązań chmurowych. Trendy, które idą 'z góry’ najlepiej wpływają na rozwój rynku – było tak m.in. w Wielkiej Brytanii, gdzie sygnał do wejścia w usługi cloud dała jako pierwsza administracja centralna” – powiedział Marcin Lebiecki.

Analiza PAP „Giełdowe firmy IT zwiększają przychody z usług chmurowych”

Zobacz także