Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Przyszłością branży leasingowej jest cyfryzacja

Asseco Data Systems było głównym partnerem zorganizowanej przez Związek Polskiego Leasingu konferencji E-Leasing Day. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli firm leasingowych oraz ekspertów tej branży, jak również przedstawicieli instytucji finansowych. Tematem przewodnim była digitalizacja i zmiany technologiczne, jakie czekają na branżę leasingową w najbliższych latach.

W debacie poświęconej wpływu cyfryzującego się otoczenia gospodarczym na branże leasingową w ciągu najbliższych kilku lat wzięli udział m.in. była Minister Cyfryzacji Streżyńska oraz Prezes Zarządu Asseco Data Systems Andrzej Dopierała, który mówił m.in. o technologiach, które ułatwią proces transakcji leasingowej:

Dziś mowa leasingowa nie musi być zawarta w formie pisemnej – unijne rozporządzenie eIDAS powoduje, że dokument elektroniczny, opatrzony elektronicznym podpisem kwalifikowanym, jest na terenie całej Europy równoważny z podpisem na papierze. 

Andrzej Dopierała, Prezes Zarządu Asseco Data Systems

Wiceprezes Asseco Data Systems Paweł Barchwic, odpowiedzialny za Obszar Oprogramowania dla Finansów, którego głównym odbiorcą jest branża leasingowa podkreślił, że elektroniczna umowa to dopiero początek cyfryzacji i przedstawił narzędzie w postaci eFaktury ustrukturyzowanej, której wprowadzenie może przynieść wymierną korzyść dla branży leasingowej i jej klientów.

 eFaktura ustrukturyzowana przewidziana jest unijną dyrektywą w sprawie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych. Jej istotą jest włączenie do dokumentu faktury elektronicznej danych przetwarzalnych przez systemy informatyczne. Dzięki temu faktury i inne dokumenty finansowe mogą być zaczytywane do systemów księgowych bez konieczności wykorzystania mechanizmów OCR, czy ręcznego wprowadzania danych do systemów finansowo-księgowych. Te zmiany znacznie uproszczą proces wymiany informacji i poprawią doświadczenie klienta w kontakcie z firmą leasingową.

Paweł Barchwic, Wiceprezes Asseco Data Systems

 

W konferencji wziął też udział Artur Miękina, kierownik Zespołu Projektów Kluczowych w Pionie Usług Bezpieczeństwa i Zaufania, który przedstawił możliwości zastosowania w branży leasingowej kwalifikowanego podpisu elektronicznego w chmurze SimplySign – autorskiego rozwiązania Asseco Data Systems.

Zobacz także