Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Przyszłość IT należy do chmury

O cloudowej ofercie Asseco opowiada Marcin Lebiecki, dyrektor Pionu Usług Chmurowych i Centrum Danych w Asseco Data Systems.

Coraz częściej słyszymy, że przyszłość IT należy do chmury. Jak będzie kształtował się ten rynek w Polsce?

Światowy trend rozwoju usług w chmurze jest coraz bardziej odczuwalny, również w Polsce. Obecnie widzę na rynku dwa główne kierunki rozwoju tej technologii. Pierwszym jest tzw. multicloud, co w praktyce oznacza dążenie do wykorzystania wielu różnych technologii oraz dostawców chmury. Druga równie ważna ścieżka rozwoju dla chmury w Polsce to strategia hybrydowa. Jej istota polega na łączeniu rozwiązań opartych na chmurze prywatnej i własnych zasobach klientów z potencjałem chmury publicznej w taki sposób, aby osiągnąć optymalne efekty. Takie podejście pozwala na szybszą adaptację chmury i zachowanie optymalnych kosztów

Jaka jest chmurowa strategia rynkowa dla Asseco?

Sukcesywnie poszerzamy swoją ofertę usług i produktów chmurowych. Współpracujemy z różnymi klientami – z sektora publicznego i różnych sektorów biznesowych. To sprawia, że nasza oferta musi być wszechstronna i odpowiadać na zróżnicowane potrzeby klientów. Zainteresowanie usługami oraz produktami chmurowymi dynamicznie rośnie, również w sektorze publicznym. Na pewno trend ten będzie się utrzymywał przez najbliższe lata. Ze względu na pozycję rynkową Asseco Data Systems jako dostawcy wszechstronnych rozwiązań IT nasze zaangażowanie w trend „ku chmurze” jest naturalne. Realizowane przez nas projekty są bardzo różnorodne. Dziś na tym rynku wyróżnia nas oferta szyta na miarę każdego z klientów – nie sprzedajemy rozwiązań w pudełku. Do tego dochodzi dojrzały konsulting i wsparcie klienta w procesie migracji od momentu podjęcia decyzji o przejściu do chmury. Wiemy, jak to robić, bo w obszarze projektowania i wdrażania rozwiązań chmurowych działamy już wiele lat. Bazujemy zarówno na własnych produktach, jak i należących do Asseco centrach danych oraz na technologiach uznanych na rynku globalnych dostawców. Unicloud, czyli będąca w naszej ofercie chmura w modelu PaaS (Platform as a Service), została uznana w 2018 r. za najlepszą na rynku polskim platformę testowo-deweloperską. Jeśli chodzi o usługi oparte na chmurze publicznej, to współpracujemy z globalnymi graczami, takimi jak: Microsoft, Amazon czy Oracle. Wszystkie nasze usługi integracyjne oparte na technologiach chmurowych wyodrębniliśmy pod wspólną marką „Cloud by Asseco”.

Czy stawiacie bardziej na usługi oparte na chmurze publicznej, czy prywatnej?

Każda z tych technologii ma swoje mocne strony i ograniczenia. Niejednokrotnie najlepsze efekty przynosi skuteczne ich połączenie realizowane jako rozwiązanie hybrydowe. Silne zaplecze w postaci własnej infrastruktury i dostęp do najlepszych rozwiązań chmury publicznej pozwalają nam na to, aby każdy projekt traktować indywidualnie. Kluczem jest zawsze rozumienie oczekiwań klienta i wyzwań, jakie przed nami stawia w projekcie. Nigdy nie nastawiamy się na konkretną technologię czy rozwiązanie. Przy skali projektów, jakie realizujemy, indywidualne podejście jest niezbędne do tego, żeby osiągać najwyższą jakość. Nasz cel to długoterminowa współpraca z klientem, a to oznacza konieczność zapewnienia mu wysokiej jakości usług i komfortowych warunków współpracy. To stałe wsparcie merytoryczne i gotowość na wszelkiego rodzaju zmiany, jakich może od nas oczekiwać klient. Silna marka to nasza największa wartość. Z naszych doświadczeń wynikających z realizacji projektów dla dużych i wymagających klientów korzystają też mniejsze firmy, które z nami współpracują. Jesteśmy w stanie zaoferować im usługi odpowiadające na ich aktualne potrzeby, budując im jednocześnie strategię rozwoju w miarę skalowania biznesu. Potrafimy przewidzieć, z jakimi wyzwaniami przyjdzie im się zmierzyć, wiemy, jak sobie z nimi poradzić i chętnie się tą wiedzą dzielimy.

Asseco jest partnerem Chmury Krajowej. Na czym polega Wasza rola w tym przedsięwzięciu?

Nasza współpraca z Operatorem Chmury Krajowej stanowi potwierdzenie pozycji Asseco Data Systems na rynku usług chmurowych. Jest to jeden z najważniejszych projektów informatycznych na polskim rynku, więc nie mogło nas w nim zabraknąć. Nasze doświadczenie będziemy mogli tu wykorzystać, realizując kompleksowe projekty integracyjne. Zapewniamy wsparcie technologiczne oraz dojrzały konsulting potrzebny przy migracjach do chmury i udostępniamy w Chmurze Krajowej własne rozwiązania.

 

Wywiad ukazał się w czerwcowym wydaniu magazynu „Computerworld”

Zobacz także