Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Nigeryjska administracja korzysta z systemu Asseco GCS

Ministerstwo Nauki i Technologii z nigeryjskiego stanu Lagos korzysta już z systemu, przeznaczonego do wykonywania długotrwałych nalotów fotogrametrycznych, składającego się z autorskiego oprogramowania Asseco GCS (Ground Control Station), sterującego dwoma platformami bezzałogowymi uAvionics S-410 Tiguar UAVs. W ramach tego projektu Asseco stworzyło również w Nigerii certyfikowane centrum szkoleniowe dla operatorów UAV wraz z ośrodkiem serwisowym. Oficjalny lot nowym sprzętem odbył się 16 listopada 2019 r. w Lagos. W wydarzeniu brali udział przedstawiciele lokalnego rządu oraz Caleb University. Więcej informacji na temat projektu znajduje się w publikacji Asseco Case Study Book.

Dynamiczny rozwój na rynku afrykańskim sprawił, że systemy bezzałogowe znajdują coraz szersze zastosowanie w realizacji działań związanych z bezpieczeństwem lub biznesem. Rząd stanu Lagos po raz pierwszy zdecydował się na wykorzystanie systemów bezzałogowych w swoim projekcie eGIS. To dla nas bardzo istotne, że podjął decyzję o współpracy z nami, gdyż rozwój tych systemów jest ważnym elementem strategii Asseco. Pokonaliśmy konkurencję z całego świata m.in. dzięki zaawansowanym funkcjonalnościom Asseco GCS, zapewniającym maksymalne bezpieczeństwo przy lotach nad gęsto zaludnioną powierzchnią. Bardzo istotne było również wsparcie ze strony Asseco Nigeria, które było odpowiedzialne za prace serwisowe. Ten projekt po raz kolejny pokazał nam, jak ogromny potencjał mamy, działając wspólnie, jako Grupa Asseco – powiedział Zdzisław Wiater, Dyrektor Pionu Organizacji Międzynarodowych i Rozwiązań dla Sektora Bezpieczeństwa w Asseco Poland.

Integracja tego złożonego systemu była prawdziwym wyzwaniem dla całego zespołu. Tak ciężkie i zaawansowane rozwiązania są rzadkością na skalę światową. Zakończone pełnym sukcesem wdrożenie, którego główną częścią jest oprogramowanie AGCS, zarządzające całością misji fotogrametrycznej wraz zainstalowanymi sensorami – LIDAR, kamerą termowizyjną, czy aparatem wysokiej rozdzielczości, dowodzi dużej dojrzałości naszego systemu oraz wysokich kompetencji zespołu. Pozwala też z optymizmem przystępować do kolejnych międzynarodowych wyzwań – powiedział Tomasz Mosiej, Project Manager w Pionie Organizacji Międzynarodowych i Rozwiązań dla Sektora Bezpieczeństwa Asseco Poland.

Ostatnim kluczowym etapem wdrożenia było uzyskanie zgody na operacyjne użytkowanie systemu w nigeryjskiej przestrzeni powietrznej. Będąc na miejscu całość naszej dwuletniej pracy została poddana wnikliwej weryfikacji przez NCAA (Nigeria Civil Aviation Authority). Po dostarczeniu kompletu dokumentów i przeprowadzeniu misji demonstracyjnych, jako jedni z pierwszych w tej części Afryki otrzymaliśmy zgodę na operowanie dostarczonym przez Asseco Poland i Asseco Nigeria systemem – dodał.

Link do Case Study: casestudybook.asseco.com

Strona Asseco GCS: uas.asseco.com

Zobacz także