Asseco News
Asseco News to portal informacyjny Asseco Poland. Nasze treści kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych tematyką IT, biznesowym aspektem nowych technologii, a także działalnością Asseco.

Myślimy globalnie, działamy lokalnie – czyli nowe spółki w grupie Asseco

Asseco obchodzi właśnie trzydzieste urodziny. Zaczynaliśmy jako kilkuosobowa firma – dzisiaj jesteśmy największą spółką IT w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Ten sukces nie byłby możliwy, gdyby nie konsekwentna realizacja przyjętego przez nas federacyjnego modelu działania – stwierdził Marek Panek, Wiceprezes Zarządu Asseco Poland, który w rozmowie z portalem Asseconews.pl opowiedział m.in. o tym, na jakich zasadach rozwija się Grupa Kapitałowa Asseco, z jakimi spółkami podejmuje współpracę i jak ona przebiega.

Grupa Asseco przedstawia się jako międzynarodowa federacja firm. Skąd pomysł na taki model rozwoju?

Naszą strategię od początku definiowało motto: Myślimy globalnie, działamy lokalnie. Wynikało to z naszego doświadczenia z sektorem bankowym, który niechętnie podejmował współpracę z małymi, lokalnymi spółkami, pomimo że oferowały one dobre systemy informatyczne. Dla instytucji finansowych istotne było, aby ich dostawca był dużą firmą o międzynarodowym zasięgu. Właśnie ta potrzeba skutecznego dotarcia do klientów z sektora bankowego sprawiła, że powstał pomysł stworzenia federacji. Ówczesny zarząd Asseco, na czele z prezesem Adamem Góralem, przyjął założenie, że w krajach sąsiadujących z Polską też istnieją podobne spółki do naszej, które pomimo produkowania dobrego oprogramowania, nie mogą przebić się do dużych klientów.

Grupa w zeszłym roku osiągnęła rekordowy poziom ponad 10 mld zł przychodów, więc trudno mieć wątpliwości, co do słuszności tej decyzji. Nasuwa się jednak pytanie, dlaczego federacja a nie korporacja?

Stawiamy na swobodę działania i przedsiębiorczość. Poprzedni managerowie (zwykle mniejszościowi udziałowcy) nadal zarządzają działalnością operacyjną spółki. Polegamy na ich doświadczeniu i znajomość lokalnych rynków. To co nas łączy, to nie tylko wspólne cele biznesowe, ale przede wszystkim wizja, wartości oraz partnerskie relacje. Podchodzimy odpowiedzialnie do biznesu i kierujemy się lokalnym patriotyzmem, dlatego spółki Asseco płacą podatki w miejscach uzyskiwania przychodu oraz wspierają lokalne społeczności.

Jakie warunki musi spełnić spółka, aby otrzymać propozycję dołączenia do Grupy Asseco?

Szukamy przede wszystkim spółek podobnych do Asseco: z własnymi produktami, ze stabilną sytuacją finansową, działających w podobnych sektorach i których właściciele chcieliby pozostać po akwizycji w firmie oraz rozwijać ją wspólnie z nami. W swoich poszukiwaniach zakładamy, że spółki po połączeniu z Grupą powinny być samodzielne, a to co wypracujemy wspólnie (tzw. synergia) to bonus, z którego zyski czerpać będzie zarówno kupiona firma, jak i Asseco.

Jakie korzyści niesie ze sobą bycie członkiem federacji Asseco?

Wspieramy działania cross-sellingowe – zapewniamy spółkom z Grupy dostęp do informacji handlowej, tak żeby były na bieżąco z ofertą innych członków rodziny Asseco oraz ułatwiamy kontakt z kluczowymi osobami, które mogą wesprzeć dany pomysł na wspólną sprzedaż. Rocznie inicjujemy ponad sto wspólnych przedsięwzięć handlowych, z których ponad połowa kończy się przedstawieniem oferty. Ponadto mamy dedykowany zespół, który samodzielnie promuje rozwiązania Grupy, docierając do potencjalnych nowych klientów. Występujemy na branżowych konferencjach i wspieramy biznes, poszukując nowych rynków zbytu, partnerstw czy strategicznych aliansów. Stworzyliśmy także międzynarodową bazę referencji i certyfikatów, z której korzystają spółki sprzedające rozwiązania do sektora publicznego. Rocznie, dzięki wzajemnej pomocy formalno-prawnej, wygrywamy kontrakty warte łącznie kilkadziesiąt milionów euro. Nasz potencjał wykorzystujemy także w negocjacjach z vendorami. Pozwala nam on na uzyskanie możliwie najlepszych warunków współpracy i stworzenie relacji partnerskiej z takimi firmami jak IBM, Microsoft czy Oracle.

Z kolei z perspektywy Grupy Asseco międzynarodowa współpraca umożliwia gromadzenie wszechstronnego doświadczenia oraz know-how. Synergia tych kompetencji stanowi wartość dodaną dla klientów, którzy otrzymują produkty i usługi najwyższej jakości.

Obecny bilans Grupy Asseco to obecność w 60 krajach na całym świecie, blisko 100 dokonanych akwizycji i ok. 27,5 tys. pracowników. Jakie są dalsze plany spółki?

Utrzymanie tego wzrostowego trendu. W minionym roku do Grupy dołączyło kilkanaście nowych firm z rynków: izraelskiego, amerykańskiego i europejskiego, uzupełniając naszą ofertę o ciekawe produkty oraz kompetencje. Nie ustajemy w analizowaniu interesujących nas regionów, w spotykaniu się z nowymi spółkami, będącymi potencjalnymi celami akwizycyjnymi, choć z uwagi na pandemię jesteśmy ostrożniejsi w podejmowaniu decyzji. Przyglądamy się mocno spółkom, również tym, z którymi już wcześniej prowadziliśmy rozmowy. Sprawdzamy, jak radzą sobie one w obecnej sytuacji i jak realizują swoje cele biznesowe.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję!

 

Dowiedz się więcej: https://acquisition.asseco.com/

Zobacz także